Енергийният министър с добра новина за ядрените мощности на България

Седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ се очаква да бъде въведен в експлоатация през 2033 – 2034 г, но е време да говорим за кадрите, каза Жечо Станков
Проектът за изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ „Козлодуй“ е най-важният в българската енергетика за следващите десетилетия. Той обаче не може да бъде успешен, без да имаме нужните кадри. Затова, заедно с Министерството на образованието и науката, ще разработим национална програма за кадрово осигуряване на новите мощности. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на посещение в АЕЦ „Козлодуй“ и в професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ в гр. Козлодуй, която подготвя специалисти за сектора.
Във визитата участваха също министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, както и представители на Хюндай Енджиниъринг енд Канстръкшън и Уестингхаус, избрани за изпълнители на проекта за 7 и 8 блок.
По думите на министър Станков стратегическият проект за новите мощности има пълна подкрепа от страна на правителството, което създаде междуведомствена работна група за осигуряване на всички аспекти от реализацията му. Осигуряването на подходящи кадри е един от ключовите такива аспекти.
Възложил съм на АЕЦ „Козлодуй“, АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и ДПРАО да бъде разработена десетгодишна детайлна програма за необходимите кадри година по година, поясни министър Станков. Той припомни, че въвеждането в експлоатация на 7 блок се очаква през 2033 – 2034 г. Предстоящият период дотогава е подходящото време да дадем шанс на младите хора, които имат интерес, да се превърнат в енергийни експерти на световно равнище, участвайки в реализацията на стратегическия проект.
В подкрепа на тази необходимост в АЕЦ „Козлодуй“ ежегодно се провеждат стажантски програми, при които студенти още след първи курс работят в централата.
„През последните пет години от атомната ни централа са отпуснати стипендии на обща стойност 600 хил. лв. за ученици и студенти“, припомни министър Станков. И акцентира върху стратегическата роля на ядрената енергетика в страната и обществената подкрепа за нея: през миналата година 40% от електроенергията ни е произведена от АЕЦ, а 70% от обществото ни подкрепя развитието на ядрената енергетика. „Развитието на Северозападна България е исторически свързано с този сектор и ние сме длъжни да продължим това“, заключи министър Станков.

















Промяната е много лоша и корумпирана, крадат милиарди.
Добре че ги има ГЕРБ, които са умни и честни, добре образовани и работят за народа.
Я ми кажете отработения ядрен материал къде точно в Странджа планина ще го хвърляме?
Я кажете как в турция се строи аец оъ 5ъо поколение от руснаците? Я кажете в краварландия колко атомни реактора ген5 има? Колко нови ядрени мощности краварчетата са създали последните 20 години? Отговорите са Нула и Нула.
Обяснете ми как атомно-неразвиваща се държава дава наклон на уюувете в атомната енергетика?
Я ми кажете с ИТЕР какво става, след ксто руснаците се изтеглиха от проекта? Аз ще ви кажа - нишо не става, проекта лапа пари и евентуално към 4334 годима ще произведе 1ват енергия.
Я кажете за китайските реактори токамак които държат плазмата нагрята над 150млн градуса повече от 1000секунди? На краварите и еврогейците им дай само да говорят неща от типа "ще направим". И когсто дойде времето за "правене" - емии нашите икономики са в стагнация, русия е виновна нали?
Да не говорим, че енергията която изнасяме към усрайналайна никога няма да се плати. Една гривна няма да се вземе от тея мърши, но ще им дадем няколко атомни реактора, ЧИСТО НОВИ И НЕУПОТРЕБЯВАНИ, РУСКИ РЕАКТОРИ. Чакайте малко ве що не отиде уестингхаус с умрялата си 50годишна технология да прави реактори в усрайналайна? Щото Руснаците ви го набутха на всички в червата, та даже се пръскат от напъна!
Жалки и прости хора оставят още по-жалки и още по-прости да ги управляват.