Шок за туристическия бранш - няма хора за работа
Сред причините за липса на работници са несигурността на работата, както и неудовлетворяващо заплащане
С наближаването на летния туристически сезон, проблемът с кадрите в сектора отново е на дневен ред. Какво споделят хотелиерите по Северното Черноморие и ще успеят ли да се справят с липсата на персонал – разказва Емил Дамянов.
Сред причините за липса на работници са несигурността на работата, както и неудовлетворяващо заплащане. Последните данни за предстоящото лято показват, че се търсят най-вече камериерки, готвачи и рецепционисти. „Златни пясъци” вече се подготвя за първите туристи.
У нас населението намалява и съответно имаме по-малко млади кадри”, обясни Станислав Стоянов, зам.-председател на Съюза на хотелиерите в курорта.
Според последното проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели обаче, една от основните причини, които отказват кандидатите е липсата на мотивация.
„Няма ощетяване на работна ръка в сферата на туризма. Напротив - всеки редовно си получава заплащането. За съжаление тук проблемът е, че сезона е прекалено кратък. Някъде от порядъка на 40 до 50 дни, което за момента все още затруднява набирането на българска работна ръка”, поясни той.
И така, и това лято отново браншът ще разчита на кадри от чужбина.
„Без персонал от трети страни няма как да оцелеем”, твърди Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
Но искат ли работниците от чужбина да работят у нас?
„Проявяват интерес, защото тук виждат нови условия, чувстват се добре. Ако се направи програма, с която престоят им да бъде удължен и се даде обучителен период, наемането на работници от чужбина ще бъде по-лесно”, смята Стоянов.
От бранша са категорични, че решение на проблема има.
„Условията за издаване на виза да са много по-облекчени и да става самата процедура по-бързо”, допълни Стоянов.




















каквото и да ти говорят.
За тях си еднократна вещ, предмет,
виновен си каквото и да сториш.
Не очаквай в обекта да имаш
длъжностна характеристика.
Там ще робуваш за трима,
взимат здравето-дават трохите.
Измами ли те бай Хотелиер,
всичко със лихви си върни.
Не става от поДСтавено лице,
работодател и капиталист.
Реалността обаче е друга.
Търсиш си усилено работа по морето, подаваш документи в Джобс. Бг, звъниш - не отговарят или те карат да чакаш безкрайно. Еййй, много закъсали, пък никой не прави обратна връзка с кандидата. Накрая намираш работа, започваш и какво - 1000 -1200 лв за над 10 часа труд, ежедневно без почивни дни, че може и да не ти платят. Айде пак се оплаквайте, че нямате хора. След много лутане и търсене, накрая сина ми си намери работа и сега всяко лято го викат, защото са доволни от него, но и той е доволен, инъче не могат го хвана да робува.
Хайде и със здраве на всички псевдо ресторантьорчета и бъдете сигурни, че от година на година ще става все по-зле, ако ще и от танганайка да почнете да си внасяте.
Като сте толкова съпричастни флегмите обличайте.престилките и помагайте на кожодерите от хотелите
Само допълвам: с този мазут по цялата ивица, дали нормалните хора тук и от чужбина ще се осмелят да плажуват и консумират каквото, и да било, което е уловено в морето?