Турция е съгласна да бъдат разгледани възможности за промяна на сделката с "Боташ"
До 2 май ще се обсъждат евентуални корекции в полза на страните по газовото споразумение
До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и турската Боташ. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор. По време на срещата си министрите Станков и Байрактар дадоха мандат на компаниите от своите държави да разгледат задълбочено вариантите за това как споразумението да работи в интерес както на България, така и на Турция.
"Турската страна е наш стратегически партньор в изпълнение на приоритетите ни, свързани с диверсификация и енергийна сигурност", подчерта министър Станков. По неговите думи, задълбочаването на сътрудничеството помежду ни в енергийната област ще съдейства пълноценно за развитие на конкурентен енергиен отрасъл както в нашата страна, така и в югоизточната ни съседка.
След разговорите между експертите се очаква на политическо равнище да бъдат разгледани възможностите за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ на българо-турската граница, стана ясно още по време на срещата между двамата министри.
Жечо Станков и Алпарслан Байрактар постигнаха съгласие през идната седмица в България да започне техническа работа по реализация на зеления енергиен коридор, за който четири държави подписаха меморандум в Баку. Предстои заместник-министри от съответните министерства и енергийни оператори да се срещнат в София, за да стартират процеса на работа по новия енергиен коридор. Дейностите по търсене и проучване за нефт и природен газ в Черно море също бяха тема на разговора между двамата министри.
"Турската страна проявява интерес да се включи в търсенето в нашите блокове в Черно море и ние сме удовлетворени, че в нейно лице можем да имаме партньор с огромна експертиза", подчерта министър Станков.
България, Азербайджан, Турция и Грузия подписаха ключов меморандум за енергийно сътрудничество



















Допълвам, че в договора е записано още, че тази такса ще се индексира с инфлационен индекс. Тоест ще се увеличава. За целия срок на договора България дължи засега 2 милиарда 233 милиона долара. Нито имаме достъп до терминалите в Турция, нито до газопреносната им система, нито до хранилищата. Защото просто ние сме длъжни да им продадем газа на терминала.