Ще сложи ли нов закон край на колекторския рекет?
Колекторските фирми – кошмарът на хиляди българи – най-накрая могат да срещнат законов отпор
Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ внесе законопроект, който въвежда регулации за събирането на дългове. Или както го формулира депутатът Габриел Вълков:„Свидетели сме на постоянен рекет. Това трябва да спре.“
Според Мая Манолова, към края на 2023 г. необслужваните кредити у нас възлизат на 3,8 млрд. лв., от които 876 млн. лв. се събират от колекторски фирми – често без надзор, без контрол и чрез небивал тормоз. Хиляди хора се оплакват от заплахи, агресивни посещения, разлепени обяви с лични данни и натиск над близки.
Законопроектът предвижда създаването на регистър на всички колекторски фирми, които ще трябва да отговарят на определени изисквания – като минимален капитал и забрана да наемат осъждани лица. Колекторите вече няма да имат право да посещават длъжници в домовете или на работните им места – комуникацията ще е разрешена само писмено или по телефона, в точно определени часове. Забранява се тормозът над близки, роднини и колеги, както и всякакви публични действия, уронващи достойнството на длъжниците.
Друго ключово изискване е кредиторът да получи изричното съгласие на клиента още при подписването на договора, че дългът му може да бъде прехвърлен на конкретна колекторска фирма. Длъжникът пък ще може да оспори дълга чрез онлайн формуляр – например ако е погасен, в давност или със спорен размер – при което събирането ще се прекратява автоматично до произнасяне от съд или помирителна комисия.
Кредиторът ще бъде задължен да уведоми длъжника преди да прехвърли дълга към колектор, включително да му предложи да го изплати директно на цената, на която се продава. Въвежда се и пълна забрана дългът да бъде препродаван втори или трети път, както и забрана колектори да събират вземания на доставчици на комунални услуги.
Този законопроект не просто регулира – той връща достойнството на длъжника, като му дава инструменти за защита и прозрачност.
А дали ще бъде приет? Това ще покаже дали депутатите са на страната на хората – или на страната на фирмите, които превърнаха дълга в бизнес на ръба на закона.


















