3 сценария за падането на кабинета "Желязков"
ГЕРБ, ИТН и БСП въпреки всички различия гласуват заедно, коментира социологът Боряна Димитрова
Нека да видим как ще протекат следващите дни, защото влизаме всеки ден от скандал в скандал. Трябва да видим дали този вот ще е повод за скандали и надвикване в НС. Това заяви социологът Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“.
„Не може да четем по-дълбоки политически сигнали, но можем да видим тези групи, които имат доста сходен дневен ред – радикален и насочен срещу един порядък в обществото. Те целят да всяват смут и да си служат с фойерверки. Те стиковаха дневния си ред“, коментира тя.
„Често говорим, че те са съперници и са в битка за сходни избиратели и в този смисъл има напрежение между тях. Много бързо успяха да намерят общ знаменател“, анализира Димитрова.
„Този вот им дава възможност да озвучават публичното пространство от парламентарната трибуна“, добави тя.
Консолидация между МЕЧ, Величие и Възраждане.
„ПП-ДБ обаче са по-близки като политики до управлението. Те имат коренно различна позиция, в сравнение със споменатите три“, заяви социоложката.
„Трудно е на ПП-ДБ както да бъдат в една обща позиция, така и да изразяват общото си опозиционно поведение. Ако с лупа следим случващото се в парламента, ще открием много разлики. Ако гледаме като повечето българи само големите неща, така по-трудно ще се видят ходовете им“, заяви Димитрова.
„Има една ключова цел пред правителството – това е приемането на еврото. За жалост хората, които са против според мен имат значителна преднина. В това отношение е много трудно на ПП-ДБ да бъдат последователна опозиция“, изрази мнение социоложката.
„Стигаме до главното – подкрепяте ли влизането на България в еврозоната или отивате до партии, които имат съвсем друга геополитическа ориентация“, сложи картите на масата ПП-ДБ“, смята анализаторката. По думите й и ПП-ДБ могат да искат вот на недоверие, но ще е трудно, защото ще трябва да гласуват заедно с партии, които са доста различни от тях и може да им изиграе лоша шега.
ДПС - Ново начало - шанс за кабинета "Желязков"
„ГЕРБ, ИТН и БСП въпреки всички различия гласуват заедно. Интересно е дали ДПС – Ново начало измества АПС. Управляващото мнозинство според мен ще се ползва от комфорта на резервен играч. Ако не иска единият, то ще е другият. Това дава спокойствие при гласуванията в зала“, коментира Димитрова.
„Това е шанс. Това мнозинство от началото е нестабилно. Формулата на нестабилността е заложена още в начина на неговото създаване. Необходимостта да се лавира е голяма. Остава основният лакмус – какви са целите на кабинета и накъде се придвижва“, заяви социоложката.
Какво може да бутне правителството?
"Най-сериозните опасности пред този кабинет са отвътре. Ние отстрани не виждаме много от напрежението там. Предстоят назначения в регулаторите и те могат да се окажат пусков взривяващ механизъм.
Същественият външен фактор е конвергентният доклад, който чакаме през юни или юли. Ако той даде зелена светлина за влизане в еврозоната, това ще служи като сплотяващ механизъм. Ако не даде, може да очакваме различна степен на увеличаване на центробежните сили вътре в правителството", смята тя.
"Борисов е прав, че ако сега падне правителството, след това дълго време пак няма да има кабинет. Не знам кой ще иска да управлява когато България няма перспектива", категорична е Димитрова.
"Предстоят бурни турболенции и ние няма да знаем от коя страна на салфетката сме. Лошо е да се управлява, като не знаеш накъде отиваш", смята тя.
"Иска ми се да вярвам, че фокусът на правителството ще се запази. Това означава поне до януари следващата година, а и след това, това правителство да се съхрани", коментира експертът.
"Рано е да говорим за пълен мандат на кабинета, предвид цялата динамика навсякъде – и в България, и в Европа и в света. Ако приближим лупата в Български план, бих припомнила, че догодина през октомври предстоят президентски избори. От това как ще завърши президентската битка ще зависи много дали сегашният кабинет ще има легитимност да управлява или това ще е дестабилизиращ фактор", смята тя.
"Имаме си и български дневен ред, който може да постави нови задачи или нови измерения на управляващото мнозинство", каза социоложката.
Сблъсъкът между МЕЧ и Киселова
"На мен ми изглежда, че тук сме свидетели в този парламент на поредица от бъгове. Някои от тях излязоха много силно на повърхността", заяви анализаторът.
"Всичко случило се може да има частична истина. Ние имаме два резултата – във всички случаи г-жа Киселова не прояви достатъчно политическо разбиране, че разпускането на парламентарна група е сериозен проблем в парламента. Досега не сме имали такъв казус с КС. Трябва да се оглеждат тук нещата не само формално", е мнението й.
"Начинът на реакция на Радостин Василев се вписва чудесно в начина на реакция на парламентарната му група – да разчита на радикални ходове", коментира Димитрова.
"Не бих задълбочавала тази линия. Много по-важната линия е как опозиционните партии от този спектър ще успяват или не да влияят върху умовете и нагласите на българските избиратели", завърши социоложката.



















Чудесно е че правителството Борисов 4 е без либерастите ППДБ, които са крадливи далавераджии по пътя на копринката!
Радев е бесен, надяваше се пак да напълни чувалите с кинти, ама лакомо дупе,кръв сере и бай Ставри ще го е..бе!!!
Да живее България !
Идва денят за разплата на дебелата корумпирана свиня!