Стрес и сърдечни проблеми носи смяната на времето
В събота срещу неделя на 30 март, в 03:00 ч. сутринта, часовникът се мести с един час напред - на 04:00 ч.
Разстройство на биологичния часовник, повишена умора, стрес и рискове за здравето, като сърдечно-съдови проблеми са част от негативите, които ни очакват следващата седмица. Причина за това е преминаване към лятното часово време, предупреждават специалисти. В събота срещу неделя на 30 март, в 03:00 ч. сутринта, часовникът се мести с един час напред - на 04:00 ч. Целта е по-добро използване на дневната светлина, намаляване на разходите за осветление, увеличаване на времето за активности на открито.
Но ефектите са за сметка на стреса и проблемите за малки и големи, казват лекари. Смяната на стрелките два пъти годишно с час назад или напред се практикува в България вече 46 години, а причинява пълен хаос. Това смята психиатърът д-р Любомир Канов.
Пред “Труд news” той заяви, че е твърдо против смяната на времето. “Не знам защо не се направи някакъв смислен референдум, това не е нещо политическо и най-после проблемът да се реши. Смяната на лятно и зимно часово време е глупава и вредна за хората”, каза лекарят. Той поясни, че като живеещ в Ню Йорк от дълго време, е прелитал Океана над 100 пъти и винаги е изпитвал т. нар. “джетлаг” - състояние на временна умора и дезориентация, което се случва при бързо преминаване през различни часови зони.
“Изместването със 6-7 часа, както е в такива пътувания, действително довежда човека до нещо, почти болестно състояние на умора, неспособност за концентрация и пълноценна работа. Просто човек, така да се каже, се влачи през деня, докато се приобщи до нормалната часова структура на денонощието и организмът му се нагласи. Разликата с един час е също увреждаща за доста хора за определено време, в което се извършват тези, според мен ненужни и необосновани промени от зимно в лятно време”, посочи д-р Канов. Уточни, че те се отразяват доста по-тежко на хора, които се адаптират по-трудно, на млади, но и стари, които имат проблеми със седмици.
“Те се дължат на факта, че нашият организъм е много точно калибриран хормонално, биологически и физиологически към определена продължителност на деня и на нощта. Причинява се дисбаланс от тези промени, дори и да са само от един час. Храносмилателна система, мозъчна дейност, включително циклите на будност, фазите на съня - всичко това е един доста строен оркестър от взаимно свързани функции, които ни позволяват да функционираме нормално. Когато хвърлиш камък в колелата на този сложен, добре балансиран механизъм, ти го караш да спре, да започне да боксува и го затрудняваш”, заяви още д-р Канов. Даде и пример, че хората, работещи на смени се разболяват по-често и изпадат в депресии. Посочи, че за адаптация след промяна на стрелките са необходими обичайно две седмици, но при някои хора привикването е доста по-продължително.
Хронология
ЕС не постига съгласие вече 7 години
През 2018 г. беше представено предложение за прекратяване на смяната на часовото време два пъти годишно в Европейския съюз. От своя страна Европейският парламент прие позицията си относно предложението през март 2019 г. Той гласува в полза на премахването на лятното часово време през 2021 г. Но Европейският съвет още не се е произнесъл. Както Съветът, така и Европейският парламент трябва да постигнат съгласие с оглед приемане на законодателството, което е необходимо за премахване на сезонната смяна на часовото време. Европейската комисия обаче остави на всяка държава-членка да реши дали да запази зимното или лятното часово време. След това всяка държава членка трябваше да вземе решението си до 1 април 2020 г. Въпреки това, поради кризата с COVID-19, въпросът все още не е решен, което остави в застой края на смяната на времето, първоначално предвиден за 2021 г. Преди дни Европейската комисия съобщи, че седем години след като предложи отпадане на сезонната смяна на часовото време, все още няма съгласие между държавите от ЕС по този въпрос. Засега комисията не е оттеглила предложението, но е на мнение, че законопроекти, по които няма решение в срок от пет години, трябва да отпаднат, каза говорител на ЕК на пресконференция.
















