×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Министерството на отбрана работи сериозно по закон за задължителна военна служба


23 Март 2025, Неделя, 12:40 ч.

Атанас Запрянов е категоричен, че войната в Украйна е показала, че при класически, дългосрочен конфликт трябва да има мобилизационни мероприятия

В Министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и този за запаса за задължителна военна подготовка. Когато сме готови се надяваме да убедим депутатите да ни подкрепят, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в интервю пред БНР.

Според него това е вариант да се преодолее недокомплекта в родната армия. И уточни, че не става въпрос за връщане на задължителна наборна военна служба, а за хора, чиито професии включват боравене с оръжие, предава lupa.bg.

"Голямата част на Алианса са професионалисти и никой не се отказва от тях, но войната в Украйна показа, че при класически, дългосрочен конфликт трябва да има мобилизационни мероприятия. За да има мобилизация трябва да имаме граждани, преминали военна подготовка и са в запаса. Тук е големият въпрос за подхода. Някои европейски държави използват наборната военна служба, други - задължителна военна подготовка. Ние в МО работим и нашата идея е думата "задължителна" да не се разбира като срочна, наборна, военна служба, а задължителна за онези български граждани, които желаят да работят и тяхната професия да е свързана с използването на оръжие – МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка", обясни министър Запрянов.

 Той посочи, че от 2007 г. в България не са правени мобилизационни мероприятия.

За инициативата за сътрудничество между Хърватия, Албания и Косово военният министър каза,"не сме участвали".

"Запознахме се с декларацията. Това не е нашият приоритетите, той е да се фокусираме и да увеличим приноса си в НАТО и ЕС, за да стабилизираме ситуацията. За тази инициатива трябва да има вътрешно-политически процес, а такъв не е извършван. Имаме информация за инициативата, ще получим документите, но не се обсъжда на ниво МО и МВнР", обясни министър Запрянов и допълни, че България има Стратегия на добросъседство, доверие и прозрачност.

Военният министър посочи, че плана "Превъоръжи Европа" е принудителна мярка и трябва европейският стълб в НАТО да бъде развит и драматично да бъдат увеличени отбранителните способностите.

"Последните 15 години всички операции, които ЕС се опита сам да започне, бяха покривани от САЩ. С идването на новата администрация на САЩ отново излезе като приоритет споделяне на тежестите и евросъюзниците да харчат повече за отбрана. Нашата  страна по разпореждане на премиера Желязков започна активна работа и в МО трябва да направим анализ и свързване на нашите отбранителни планове – програма до 2032 г. Трябва да свършим с насоките за развитие на нашата отбранителна индустрия. На запад те оперират със стандарти и тези на НАТО, а нашата отбранителна промишленост е от съветски тим. Сега е моментът заедно, като усилия на правителството и индустрия, да начертаем насоките, не само за модернизация, а и самата отбранителната индустрия. Трябва да се разработи стратегия за отбранителната индустрия на страната ни", коментира Атанас Запрянов.

Бюджета той нарече компромисен и сподели, че увеличаването на заплатите на военнослужещите вече дава резултат и има повишен интерес към военната служба. И парите осигуряват нормалното функциониране на МО.

Военният министър потвърди, че на 12 април ще е официалното посрещане на първият Ф16, който ще пристигне в България.

"Получаването на първите 8 самолета Ф16 ще даде рязка промяна на нашите ВВС, а с вторите, България ще изгради ескадрила по стандартите на НАТО", посочи той военният министър.

 




2
Коментара
Флагман.БГ Украинец вилня в Несебър Украинец вилня в Несебър 14/04/2025, Понеделник 09:10 0
Много българи празнуват днес
Много българи празнуват днес 14/04/2025, Понеделник 09:00 0
Мащабен протест в София
Мащабен протест в София 14/04/2025, Понеделник 07:40 0
Направи голям фурор
Направи голям фурор 14/04/2025, Понеделник 07:30 0
Флагман.БГ Какви температури ни очакват? Какви температури ни очакват? 14/04/2025, Понеделник 07:21 0
Скъп ток за бизнеса от утре
Скъп ток за бизнеса от утре 13/04/2025, Неделя 21:21 0
Наред ли е
Наред ли е 13/04/2025, Неделя 21:00 3
2
Коментара по темата
2.
Гешев, отдел А
23.03.2025 17:09:39
0
4
Охранителни фирми? Малки компактни бригади за вътрешна употреба от контингента и олигархията. Както и да се опаковат, видов ден идва.
1.
Стрина Гина
23.03.2025 15:28:10
0
7
Довечера почват военните филми по телевизиите Всичко е романтично героично докато не замирише в окопа
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Много българи празнуват днес Много българи празнуват днес Могат да почерпят... Евгени Минчев се напи жестоко в центъра на София Евгени Минчев се напи жестоко в центъра на София Много хора се притесниха, че пиарът е получил инсулт "Хонда" и "БМВ" се удариха лошо! 55-годишна жена е в бургаска болница със счупени ребра "Хонда" и "БМВ" се удариха лошо! 55-годишна жена е в бургаска болница със счупени ребра 57-годишен бургазлия допусна голяма грешка зад волана Мащабен протест в София Мащабен протест в София Недоволстват служители в градския транспорт на столицата, Варна и Русе Направи голям фурор Направи голям фурор Милов с категорична победа във финала на Европейското Какви температури ни очакват? Какви температури ни очакват? Ето прогнозата за времето днес Министърът с ултиматум за опасните пътища: Ще падат глави! Министърът с ултиматум за опасните пътища: Ще падат глави! Всички тези 36 опасни участъци са качени на страницата на АПИ със срокове и действия, които ще се предприемат – обезопасяване, нова маркировка, специализирана маркировка, категоричен е Иванов Утре затварят Северната тангента Утре затварят Северната тангента Движението поетапно ще се ограничава по една от лентите и трафикът ще преминава в останалите 3 свободни ленти Кога може да съдите Общината за спукана в дупка гума Кога може да съдите Общината за спукана в дупка гума Вижте какви са стъпките, съвет от адвокат Димитър Рачков: Не разбирам тази търпимост – революционери сме само на маса! Димитър Рачков: Не разбирам тази търпимост – революционери сме само на маса! Водещият проговаря за Сияна, гнева си срещу бездействието и нуждата от истинско гражданско общество
Чехия отлага приемането на еврото - нямало нужната обществена подкрепа Чехия отлага приемането на еврото - нямало нужната обществена подкрепа Три четвърти от населението против въвеждането му Мика Зайкова: Храните ще поскъпват, а рафтовете ще са празни Мика Зайкова: Храните ще поскъпват, а рафтовете ще са празни Храните ще продължават да се покачват, защото инфлацията расте, предрича икономистът „Дейли Мейл“: Ванга предсказала ужасяващия трус в Мианмар! Какви други страховити прогнози е направила за 2025-а „Дейли Мейл“: Ванга предсказала ужасяващия трус в Мианмар! Какви други страховити прогнози е направила за 2025-а Едва април е, което означава, че още много неща могат да се случат през 2025 Скъп ток за бизнеса от утре Скъп ток за бизнеса от утре В пазарен сегмент “Ден напред” на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), електроенергията за доставка на понеделник, 15 април, е търгувана на средна цена от 216,60 Наред ли е Наред ли е Доклад сочи, че е психически здрав Вучич обяви край на цветната революция Вучич обяви край на цветната революция На многохиляден митинг в Белград той лансира появата на ново движение Трудни дни очакват тези три зодии Трудни дни очакват тези три зодии Ще имат проблем с парите през април Китай залива Европа с евтини стоки Китай залива Европа с евтини стоки Юрген Матес от Института за германска икономика, базиран в Кьолн, също се опасява, че последиците за Европа от митническия спор на САЩ с Китай ще бъдат значителни Доналд Тръмп съсипа Шейн Доналд Тръмп съсипа Шейн Високите мита убиха търговеца  Тези 4 зодии не трябва да близват алкохол до 2039 г. Тези 4 зодии не трябва да близват алкохол до 2039 г. През следващите 14 години алкохолът може да стане не просто причина за пристрастяване, но и предвестник на поредица от грешки и грехове
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Корупцията въобще не е това да хванем няколко корупционера Виц на деня Виц на деня - Докторе, жена ми започна да говори сама със себе си!
- Не се притеснявайте, много хора го правят.
- Да, ама тя мисли, че аз и отговарям!
Виц на деня Виц на деня - Тате, как си намери мама?
- Ами, синко... загубих един бас.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В Горно Уйно на мъжете членовете им били дълги средно по 15 см, в Долно Уйно - 25 см. Разликата идвала от това, че в първото село провели измерване, а във второто - допитване.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори