Деца-роби шият лъскави модели на идващата в Бургас „Зара“
Дрехи, произведени от непълнолетни работници в нечовешки условия, може би ще бъдат последния писък на модата в Бургас. Мъчителната човешката цена на дрехите, която работници в различни фабрики по света плащат, ще бъде прикрита зад лъскава фасада и искрящи витрини.
В разследване през 2011 г. репортери от The people откриха фабрика в Бангладеш, където стотици жени - някои от тях тийнейджъри – работят денонощно в цехове за дрехи. Марките, които произвеждат, са на световноизвестни компании като Inditex, чиито марки Zara, Bershka и Oysho ще бъдат основен акцент в Galleria Burgas.
Азиатските работнички разказват пред репортери, че те се трудят до 16 часа на ден шест дни в седмицата за по-малко от 7 цента на час. Това е в нарушение на всички международни трудови закони и кодекси за поведение. На тези заплати някое от тези момичета ще трябва да работи всяка вечер в продължение на шест месеца, за да съберат 62 евро за рокля Zara, като тази, която носеше Кейт Мидълтън в деня след като се ожени за принц Уилиям през април миналата година.
В заводите на Zara в Бангладеш работниците се хранят на земята и ползват една тоалетна
|
Марката Zara е водещaта на най-големият търговец на дребно Inditex в света. Испанската компания записа печалба от 1,6 милиарда долара само за първите 3 месеца за 2011 г.
Много от работещите са от земеделски семейства, принудени да се преместят в града заради поредица от природни бедствия, които са опустошили Бангладеш през последните години. Една от тях е 17-годишната Салма, чието село е било унищожено от големите наводнения преди две години.
Тя разказва: "Моята мечта бе да стане лекар, но когато станах на 15 години трябваше да започнат да работя в шивашката фабрика Tropical Sweater. Kато оператор на шевна машина всеки ден произвеждам облекла с марката Zara. Работя от 12 до 16 часа на ден, а заплащането е много зле. Не получавам допълнително за извънреден труд и нямам право на почивка. Въпреки това нямам друг избор и не искам да загубя работата си.“
Салма получава 38 евро на месец. За да изкара парите, тя често трябва да работи допълнителни 96 часа извънреден труд. Освен това шефовете настояват тя редовно да прави пет часа нощна смяна от 22:00 до 3 часа сутринта, за които й плащат само 33 цента.
Салма, която живее с родителите си и двамата си братя в единична стая в бедняшки квартал Дака, добави: "Моята заплата не е достатъчно, за да оцелеем."
С мизерните си заплати шивачките трудно издържат семействата си
|
между всички нас, а питейната вода не се пречиства. Словесни обида и мъмрене от ръководството е съвсем нормално поведение в тази фабрика."
Нейната история бе подкрепен от друг тийнейджър работник, Сахана, която също казва, че печели около 35 евро на месец.
28 годишната Шамима започва работа в фабрика за облекло, след като загубила всичко в циклон, убил 10,000 души в Бангладеш през 2007 г.. Тя разказва, че редовно работи по 16 часа на ден, както и нощни смени, оставяйки я толкова уморена, че често си ляга без храна.
„Аз съм загубила всичките си мечти. Имам само една надежда - да направи по-добър живот за бъдещите си деца. Не искам те да растат като мен и да работят в шивашката фабрика" казва Шамима.
Междувременно, ако половината от над 1000 работници в бангладешката фабрика на Zara проговорят, ще се чуят страшни истории. Почти всички са били бити от мениджърите. Един от всеки трима твърди, че е бил жертва на сексуално блудство, а половината от жените са принуждавани на извънреден труд по време на бременност.
Това изследване разкрива грозната страна на Zara в рязък контраст с позитивните заглавия, появили се покрай Кейт Мидълтън, която често носи рокли от тази марка.
"Нашето изследване показва, че британската висша мода все още не може да оправдае действията си и че е крайно време правителството се намеси в тези злоупотреби. Отново и отново търговци на дребно са нарушили обещанията за осигуряване на работниците, а именно да осигурят условия и заплати, с които да могат да преживяват. "
В завода на Inditex в Бразилия непълнолетни работници изнемогват над шевните машини |
През август 2011г. във фабрика на Inditex, намираща се в Сао Пауло, Бразилия, са открити 15 непълнолетни работници, на възраст между 12 и 14 години. Те са били наети нелегално и са работили без договор. Разследването на Reporterbrasil.org.br е установило, че над 50 човека, произвеждащи панталони с марката Zara, работят в опасни за здравето условия. Липса на прозорци и елементарна хигиена е само част от мъченията, на което са подложени бразилците. Смените им са около 16 часа, като заплащането е между $170 и $286, което е много под минималната за странат заплата от $340. Общо за 30-те завода на Zara са установени 52 нарушения, като от Министерството на труда в Бразилия са на мнение, че компанията „трябва задължително да контролира начинът и средствата, с които се произвежда стоката им“.
Първият магазин на Zara е открит в Ла Коруня, Испания, през 1975 г. и 10 години по-късно основателя Аманцио Ортега стартира компанията Inditex. Днес 75-годишният Ортега е седмият най-богат човек в света с активи от над 20 милиарда евро. Inditex сега има над 5000 магазина в 78 страни и планира да отвори 120 магазина в Китай.
Кейт Мидълтън, облечена в рокля Zara, се разхожда с принц Уилямс ден след венчавката им
|
това е войната, която се води скрито от патиците и смотаняците, а теходят и си купуват дрънкулки, произведени в брутални условия
още малко остава до края на тази ера