Голият циганин Страхил или лицето на Интернет тормоза
Социалните мрежи като Фейсбук, Туитър, Скайп... ни направиха едно голямо циганско семейство, което започва да няма никакви тайни. Гледаме и цъкаме върху голите или пияни снимки на съученика ни от основното, който не сме виждали поне от 20 години, но сме наясно с развитието му. Знаем „мръсните тайни” на продавачката от отсрещния магазин, защото тя е ре шила да ги сподели с Фейсбук-приятелите си, сред които сме и ние. Дотук няма нищо лошо, защото е доброволно, мнозина доброволно публикуват срамни за повечето ни неща.
И докато от социалните мрежи ни уверяват, колко защитени са личните ни данни, как трудно някой може да се възползва от тях, циганинът Страхил точи данни за жертвите си от мрежата. И след като мургавият мъж, който по-телефона не звучеше никак интелигентно, се справя с подобен тип кражби, значи почти всеки би могъл да се домогне до нашата информация, която от социалните мрежи ни изискват за да си направим регистрация при тях.
Социалните мрежи са и директен поглед върху живота и интересите на децата – лесно могат да се разкрият навиците, хобитата и ежедневието. Това е система, в която всеки може да разгледа профила на останалите. Специалист, работещ с пострадали от трафик, споделя, че педофилите имат „невероятно сериозно присъствие в Интернет – чатове, форуми и т.н. разполагат и обменят информация относно дадено дете – дали е само и т.н. Организирани са.”
Социалните мрежи са сайтове, където хората могат да се регистрират и да си създадат отделен профил и след това да се свържат и да общуват с други хора (приятели, роднини, съученици или познати). Има няколко начина за комуникация: като се създават и се пише в дневници и блогове – там всеки може да изрази мнението си, може да създаде групи по интереси, да качва и разменя снимки, аудио и видео файлове, да изпраща писма и т.н. На такива места младежите могат да се срещнат не само с други деца, но и с възрастни. Не забравяйте обаче, че един човек може да има няколко регистрирани профила. Толкова е лесно да се представя за някой друг онлайн!
Злоупотребите могат да се случат чрез така наречените лични бележки, чатове, социални мрежи, сайтове за запознанства, игри в мрежа, паралелни виртуални реалности. Там се предлагат примамливи изкушения, които не съществуват в действителност, но във виртуалния свят изглеждат реални, интересни, забавни.
Ето и някои от сайтовете за запознанства могат да бъдат опасни поради липсата на контрол, грижа и цензура върху съдържанието им:
www.gepime.com;
www.impulse.bg;
www.mucinki.com;
www.vbox7.com;
www.sladur.com;
www.zaza.bg;
www.pi4e.com;
www.kefche.com;
Това се отнася и за социалните мрежи, форумите, сайтовете за споделяне на снимки и видео, онлайн игри:
www.facebook.com;
www.myspace.com/;
www.hi5.com/;
www.spodeli.me/;
www.svejo.net/;
www.vbox7.com/;
www.youtube.com/;
www.secondlife.com/;
www.flickr.com/;