×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БПЦ отбелязва една година от кончината на патриарх Неофит


01 Март 2025, Събота, 14:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Заупокойна света литургия и панихида ще се отслужи в митрополитската катедрала "Св. великомъченица Неделя"

Една година от кончината на българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, който почина на 13 март 2024 г., се отбелязва днес, съобщиха от Българската патриаршия. 

По решение на Светия синод на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП) в митрополитската катедрала "Св. великомъченица Неделя" отслужи архиерейска заупокойна света литургия, след която ще бъде извършена и панихида за скъпия ни първойерарх - патриарх Неофит, отбелязват от БПЦ.

В съболезнованието от Светия синод и от Софийската митрополия се казва, че "блаженопочившият патриарх Неофит остава вовеки жив в сърцата и паметта ни със своето искрено човеколюбие, отеческа обич, дълготърпение, монашеско смирение и ангелогласно пение. Той изпълни най-важната заповед на Господ Иисус Христос към човека: да любим един другиго (срв. Йоан 15:12), и с надежда за възкресението и вечния живот се отпрàви към тихия и мирен небесен пристан на царството Божие. С добрия подвиг се подвиза, пътя свърши, вярата опази... (срв. 2 Тим. 4:7). Вечна и блажена да пребъде светлата му памет".

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит (1945-2024 г.) почина на 13 март в 22:22 ч. след продължително боледуване във Военномедицинската академия (ВМА-София) вследствие на многоорганна недостатъчност.  

На 16 март 2024 г. България изпрати в последния му земен път Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. След заупокойната литургия тогава Вселенският патриарх Вартоломей отслужи опелото на патриарх Неофит. То бе в съслужение с представителите на Поместните православни църкви и с архиереите на Българската православна църква - Българска патриаршия.

На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршеския избирателен църковен събор в София, Русенският митрополит Неофит бе избран за български патриарх и Софийски митрополит. Интронизацията на Негово Светейшество Неофит, като патриарх български, бе извършена още същия ден в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".


В категории: Животът


Коментари
Пие специфична спе*ма, защото...
Пие специфична спе*ма, защото... 31/03/2025, Понеделник 22:00 1
Кънчев с двойна грешка...
Кънчев с двойна грешка... 31/03/2025, Понеделник 21:48 1
Бой в метрото в София
Бой в метрото в София 31/03/2025, Понеделник 21:24 0
Отиде си известен режисьор
Отиде си известен режисьор 31/03/2025, Понеделник 20:58 0
Флагман.БГ Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Пребиха 20-годишен в София след катастрофа 31/03/2025, Понеделник 20:55 0
Дете падна от тераса
Дете падна от тераса 31/03/2025, Понеделник 19:48 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Добра новина за Бургас! Обучението във филиала на НАТФИЗ може да започне още през тази година Добра новина за Бургас! Обучението във филиала на НАТФИЗ може да започне още през тази година Надявам се на положителната оценка на комисията, защото градът ни е най-естественото място за него, заяви кметът Ще оцелее ли кабинетът „Желязков“? Мнението на бургазлии Ще оцелее ли кабинетът „Желязков“? Мнението на бургазлии Оптимизъм или скептицизъм – как жителите на Бургас гледат на бъдещето на правителството? Кънчев с двойна грешка... Кънчев с двойна грешка... За Роналдо Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Обвиняемият Тодор Нейков е без книжка от катастрофата на "Тракия", но често се качвал зад волана Извънредно! Росалин от Бургас скочи от Моста (ОБНОВЕНА) Извънредно! Росалин от Бургас скочи от Моста (ОБНОВЕНА) Камерите за видеонаблюдение са го заснели да скача в морето Бой в метрото в София Бой в метрото в София Младежи са с наранявания Българският кикбокс има нов играч: Несебър удря още в началото! Българският кикбокс има нов играч: Несебър удря още в началото! Три европейски титли и четири златни медала на държавно първенство само за няколко месеца Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Агресивен шофьор слязъл от колата си и нападнал младият мъж, счупил и стъклото на колата му Протестиращи затвориха път в България, има задържан Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия Сигнал до Флагман.БГ: Нагли шофьори режат колчета и паркират безобразно в центъра на Бургас Сигнал до Флагман.БГ: Нагли шофьори режат колчета и паркират безобразно в центъра на Бургас Безочието е стигнало връх, коментира гневен наш читател 
Отиде си известен режисьор Отиде си известен режисьор Този свят напусна Ив Боасе Човек бере душа след нападение от мечка Човек бере душа след нападение от мечка До България Майка уби сина си Майка уби сина си Ужас в САЩ Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Алваро Мангино, един от 16-те пътници, оцелели при станалата печално известна самолетна катастрофа през 1972 г., почина на 29 март след пневмония Донесение, че Хитлер е жив, изскочи от досиетата „Кенеди“ Донесение, че Хитлер е жив, изскочи от досиетата „Кенеди“ Агент на ЦРУ твърди, че бивш есесовец се е срещал с нацисткия вожд през 1955 г. в Колумбия, предоставил и снимка Марин Льо Пен осъдена: Либералната система елиминира най-силния си опонент преди изборите Марин Льо Пен осъдена: Либералната система елиминира най-силния си опонент преди изборите Френската опозиционна лидерка няма да може да се кандидатира за президентските избори, след като беше осъдена на 4 години, 2 от които под домашен арест с гривна По последни данни: 2056 души са загиналите в Мианмар По последни данни: 2056 души са загиналите в Мианмар Броят на ранените надхвърля 3 900 души, а около 270 души все още са в неизвестност Какво се случва, ако не спим достатъчно Какво се случва, ако не спим достатъчно Сънят играе ключова роля в процесите на паметта, ученето и концентрацията Осъдиха Марин Льо Пен, крала европари Осъдиха Марин Льо Пен, крала европари Съдът изчисли, че общата загуба възлиза на 2,9 млн. евро Днес е най-опасният ден след преместването на стрелките с час напред Днес е най-опасният ден след преместването на стрелките с час напред Може да бъде засегната тяхната продуктивност на работното място
Божидар БОЖАНОВ, депутат Божидар БОЖАНОВ, депутат Пеевски не може да звънне на Кьовеши, както на Сарафов и Гешев, за да бъде смачкано разследване. Виц на деня Виц на деня Мъж си забравил телефона у дома. Прибира се и гледа две съобщения.
Първото - от любовницата: "Скъпи, скучно ми е. Обади ми се!".
Второто - от жена му: "Не се притеснявай! Вече и се обадих."
Виц на деня Виц на деня - Ох, ма Марче, всичко ме боли.
- Ааа, не ти вярвам, Бонке. И вчера и днес от вас излиза мъж.
- Ееее, едно здраво нещо да имам и ти за него ми завидя ма...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук През първите 25 години зъбите работят за теб, а после ти работиш за тях.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори