Грабеж: Търговските вериги ни продават храна с надценки над 100%, твърди Сдружение
Търговските вериги диктуват цените, а българите плащат цената на монопола, смятат от НАМ
Националната асоциация на млекопреработвателите (НАМ) отправи остро предупреждение за безконтролното ценообразуване в големите търговски вериги, които използват господстващото си положение, за да налагат необосновани и шокиращи надценки върху основните хранителни продукти.
Според официалното становище на сдружението, 6-те най-големи търговци на дребно в България – контролирани от едва пет мултинационални компании – са наложили безпрецедентни ценови увеличения, които достигат и дори надхвърлят 100%.
Данните са стряскащи – над 2/3 от всички приходи от продажба на хранителни продукти в страната се концентрират в ръцете на тези големи търговски вериги, а в по-големите областни градове монополът е още по-драстичен, като делът им достига 75%. В пикови периоди като Коледа, Нова година и Великден концентрацията на приходите на тези вериги достига скандалните 90%. Ситуацията е особено критична при млечните продукти, където надценките варират между 80% и 110%.
НАМ подчертава, че поскъпването не е резултат от увеличени разходи за суровини или производство, а е чиста спекулация, която облагодетелства единствено търговските вериги и техните огромни печалби. Още по-скандален е фактът, че едни и същи стоки – масло, мляко, сирене, месо и колбаси – се продават на значително по-ниски цени в Западна Европа, отколкото у нас.
В Германия и Австрия, където стандартът на живот е в пъти по-висок от българския, същите продукти в същите вериги се предлагат на по-достъпни цени, което повдига въпроса: Защо българският потребител плаща повече? Според НАМ, в България отдавна са нарушени основните принципи на свободния пазар и конкуренцията, което води до безконтролно увеличение на цените и натиск върху потребителите. Покупателната способност на българина намалява, а достъпът до основни хранителни стоки се превръща във все по-голямо предизвикателство.
Сдружението настоява за незабавна държавна намеса, която да регулира надценките на големите търговски вериги и да предотврати злоупотребите с монополното им положение. НАМ подкрепя идеята за регламентиране на надценките, но категорично се противопоставя на определянето на таван на цените, което би довело до връщане към централизирано планиране. Българските производители, преработватели и потребители са поставени в изключително неравностойно положение, докато мултинационалните гиганти натрупват астрономически печалби. Време е държавата да се намеси и да сложи край на безмилостното ограбване на българските граждани чрез спекулативни надценки!
Ако бойкотът е един ден , ще се смея и ще си пазарувам!
Ако продължи две седмици ще си меся хляб и ще го ям поръсен с шарена сол.
Няма да стъпя в магазин.
На това му викам бойкот!
На скъпотията премиерът Попов реагира с призива „За Бога, братя, не купувайте!“, иначе казано, „Мрете, братя, но без паника!“ С това навярно смята, че е изпълнил своя дълг пред нацията.
Държавен вестник се задръства с новорегистрирани фирми с всевъзможен предмет на дейност — получените куфарчета с пари от Луканов са влезли в действие, а покрай тях се увличат и предприемчивите крадливи олигарси.
Влизаш за едно нещо на промоция - излизаш с 10 други продукта с 150% надценка.
От веригите пазарувам само определени неща и никога не купувам сирене и кашкавал - те са с огромни надценки.
Бойкот за ден няма да реши проблема, трябва всички да минималузираме покупките си от тях. Но понеже сме стадо сега всички ще са юрнат да купуват застоялите боклуци намалени с 50 % ... Докато го позволяваме ще ни ограбват, това е простата истина!