Взеха му книжката преди 10 месеца заради фалшив наркотест
Петър Върбанов разказва, че на 11 април 2023 г., късно вечерта, е спрян за рутинна проверка на пътя
Бюрократичният хаос и абсурдите в системата отново излизат наяве. Студент от Русе остава без шофьорска книжка и автомобил в продължение на 9 месеца, след като полеви тест за наркотици отчита фалшиво положителен резултат. Въпреки че кръвната проба категорично доказва невинността му, МВР-Русе отказва да му върне документите и превозното средство дори три седмици след излизането на резултатите.
Как започва абсурдната ситуация?
Петър Върбанов разказва, че на 11 април 2023 г., късно вечерта, е спрян за рутинна проверка на пътя. Малко преди това, докато седял на пейка с приятели, полицаи ги проверяват, но не откриват нищо нередно.
„След като тръгнах с колата, отново ме спряха. Претърсиха автомобила ми за наркотици и заявиха, че съм ‘съмнително чист’. Последва тест за алкохол – отрицателен. После ми направиха полеви тест за наркотици, който даде фалшиво положителен резултат. Веднага поисках кръвна проба“, разказва Върбанов.
Резултатите от пробата излизат 9 месеца по-късно и са отрицателни. Въпреки това МВР-Русе отказва да му върне автомобила и книжката, докато не представи официално известие от прокуратурата.
Прокуратурата не е получавала молба за връщане на автомобила
Оказва се, че процедурните неуредици допълнително усложняват ситуацията. Според прокуратурата не е постъпвала молба за връщане на автомобила и книжката, което е шокиращо, предвид че доказателствата сочат, че Върбанов е напълно невинен.
Едва на 17 януари 2024 г. адвокатът му подава официално искане, за да се задейства административното производство и да бъде върнат автомобилът като веществено доказателство. След намесата на медиите прокуратурата съобщава, че Върбанов може да си вземе колата и шофьорската книжка.
Бавна администрация и безнаказаност на институциите
Този случай е поредното доказателство за хаоса в българската администрация. Фалшивите полеви тестове продължават да водят до погрешни наказания, а бавната бюрокрация губи времето и нервите на невинни граждани.
Колко още хора ще станат жертва на подобни абсурди? Докога държавните институции ще отказват да носят отговорност за грешките си?