Китай отвърна на удара и Тръмп е в деликатна ситуация
Експерти предупреждават, че от търговската война ще пострадат потребителите в САЩ, тъй като митата ще предизвикат повишаване на инфлацията
Задълбочава се търговската война, започнала след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. В отговор на въведените от Съединените щати нови митнически тарифи Китай отвръща с подобни мерки, съобщава Нова телевизия.
От 10 февруари Пекин налага 15% данък върху вноса на американски въглища и втечнен природен газ, както и 10% данък върху суровия петрол, селскостопанските машини и някои видове автомобили.
„Когато говорим за мита, те обикновено се използват за защита на националните индустрии или за връщане на производството, в нашия случай на територията на Съединените щати. Въпреки това е много малко вероятно да успеем да произведем всеки един от тези продукти на наша територия”, коментира Матю Мартин, старши икономист в Оксфорд Икономикс.
Доналд Тръмп обяви, че новите мита върху китайски стоки са само "начален удар" и добави, че предстои да разговаря с китайския президент Си Цзинпин. Американски медии определят случващото се като началото на втори кръг от търговската война, започнала по време на първия мандат на Тръмп.
Според Тръмп, митата за Китай е в отговор на търговския дефицит между двете страни и вноса на фентанил в САЩ.
„Вероятно ще разговарям с Китай през следващите 24 часа. Не искаме фентанил да влиза в страната ни. Сега имаме още една голяма тема. Китай е замесен в Панамския канал, но няма да е за дълго”, каза Тръмп.
Малко по-рано, американският президент отложи планираните мита за Канада и Мексико с 30 дни, след като двете страни се ангажираха да предприемат мерки за спиране на потока от наркотици и мигранти към САЩ. Постигнатата споразумение подсказва за готовността на Доналд Тръмп да отстъпва, въпреки че митата остават любим негов лост за натиск върху най-важните търговски партньори на САЩ.
Вносът от Мексико, Китай и Канада съставлява повече от една трета от стоките, внасяни в САЩ. Анализатори прогнозират, че митата и обявените вече ответни мерки могат да увеличат инфлацията и да нарушат глобалните вериги за доставки.
„Това са едни допълнителни 25 процента, които американците ще трябва да платят на бензиностанцията или в супермаркета”, смята Матю Мартин.
На фона на заплахата на Тръмп да наложи мита и на Евросъюза, председателят на Комисията заяви, че отношенията с Вашингтон са „крайъгълният камък на мира и просперитета”. Тя подчерта, че няма други две икономики в света, които са толкова добре интегрирани, като генерират 30% от световната търговия. Въпреки това тя беше категорична:
„Искам да бъда ясна - Европа ще защитава своята икономическа и национална сигурност. Искаме да избегнем глобална надпревара към дъното, която не е в ничий интерес”, заяви Урсула фон дер Лайен.
След новината за забавянето с месец на митата за Канада и Мексико, днес финансовите пазари се успокоиха, въпреки новината от Китай, че започва антимонополно разследване срещу Google.