Кристиан Вигенин няма да напусне ЕП, ако стане председател на БСП
Според него това ще даде на БСП достъп до европейската политика и ключови решения за България
Кандидатът за председател на БСП Кристиан Вигенин заяви уверено, че ще продължи работата си в Европейския парламент (ЕП) дори ако оглави партията. Това се случи на среща с медиите в Бургас днес.
Според него това ще даде на БСП достъп до европейската политика и ключови решения за България.
„Има редица мои колеги в Европарламента, които са и лидери на партиите си. Това е предимство, защото позволява пряко участие във вземането на важни решения на европейско ниво“, аргументира се Вигенин. Според него бъдещият председател на БСП не бивало да бъде министър, защото ще бъде принуден да взема непопулярни решения, нито депутат, тъй като това би означавало да гласува "заедно с ГЕРБ и ДПС".
„Към този момент съм убеден, че ангажиментите в Брюксел и лидерството в БСП могат да се съчетават. Вече съм доказал, че мога да съм активен на терен – срещам се с местните структури, отчитам се за работата си и присъствам в медиите. Когато има добра организация и мотивация, всичко е възможно“, убеден бе днес Вигенин пред журналисти в Бургас.
Той даде пример с колега от своята група в Европарламента, който преди два месеца спечели изборите в Литва, като съчетаваше двата поста.
„Разбира се, ако се окаже, че не мога да бъда достатъчно ефективен като председател на БСП заради ангажиментите ми в Европарламента, нямам никакви колебания – приоритетът ми е БСП“, категоричен беше той.
Изборите в БСП – честност и прозрачност
По отношение на изборния процес Вигенин смята, че вотът ще е прозрачен. Той уточни, че като зам.-председател на БСП е имал достъп до списъците с делегати за Конгреса. Последното бе в отговор на твърденията на бившия лидер на Столетницата и председател на ПЕС Сергей Станишев, който също е кандидат за лидер на БСП. Преди дни той се оплака, че не знае кои са делегатите и силно се съмнява, че ще има изборни нарушения.
Според Вигенин обаче нямало място за притеснения. Той добави, че лично ще постави този въпрос на ръководството, за да се гарантира честен избор.
„Чуват се сигнали, че в някои места се звъни на делегати, опитва се да се влияе върху избора им. Не мога да потвърдя доколко това е вярно, но подобни практики трябва да бъдат пресичани. Ще настоявам да се вземат необходимите мерки“, заяви евродепутатът.
„Изборът на Националния съвет също ще бъде прозрачен, с бюра за гласуване, в които има представители от различни региони. Не виждам как може да има фалшификации. Да не насаждаме предварително негативни нагласи“, смята Вигенин.
Посещението в Киев през 2014 г. – грешка в комуникацията, не в действията
Кристиан Вигенин коментира и посещението си в Киев през 2014 г., когато беше външен министър и посети украинската столица в първите дни след анексирането на Крим. Това не бе прието добре от симпатизантите на БСП, които и до днес го обвиняват, че е подкрепил Украйна, а не Русия.
„Ако съм допуснал грешка, то тя е, че не обясних навреме защо съм там, какви са целите и резултатите от визитата ми“, призна той.
„Посещението ми беше свързано с това, че новата власт в Украйна прие закон, който забраняваше използването на малцинствени езици, включително българския. След разговорите ми този закон не беше публикуван, което беше успех“, разясни Вигенин.
Според него реакцията на определени политически среди в България е изкривила истината за визитата. „Вместо да бъде отчетено като положителен акт, беше насадена напълно превратна представа. Това беше урок за мен – оттогава внимателно следя как се представя работата ми в медиите и социалните мрежи“, допълни Вигенин.
Номинацията му за председател – естествен процес, без натиск
Вигенин категорично заяви, че не е упражнявал натиск върху партийни структури за издигането на кандидатурата си.
„Нито веднъж не съм се обаждал на никого, за да моля за подкрепа. Беше важно за мен да разбера дали в партията има естествена нагласа за моята кандидатура. Над една трета от структурите ме номинираха, без да съм ги молил за това“, каза той.
Изборът за председател на БСП ще се проведе на 23 февруари, а Националният съвет ще бъде избиран чрез ясна и прозрачна процедура с представители от всички региони.
Вигенин при манафите в Диарбекир