Войната на блондиките тресе НДК
Министерството на културата вече е изправено пред сериозен обществен натиск да даде официална позиция по сигналите за злоупотреби, съмнителни назначения и нередности в обществените поръчки
Националният дворец на културата (НДК) отново е разтърсен от мащабен скандал, свързан с управленски хаос, съмнителни финансови сделки и неясни кадрови рокади. Смяната на правителството постави културната институция в още по-голяма несигурност, като бившият министър на културата Найден Тодоров предпочете да замълчи, вместо да даде обяснение за случващото се. Вместо това, той остави казуса в ръцете на новия министър Мариян Бачев, който сега трябва да се справя с натрупаните проблеми.
Докато Тодоров запази мълчание, Министерството на културата вече е изправено пред сериозен обществен натиск да даде официална позиция по сигналите за злоупотреби, съмнителни назначения и нередности в обществените поръчки, пише Уикенд.
На 20 януари НДК официално обяви, че новият изпълнителен директор ще бъде проф. Надя Миронова от УНСС – личност, представяна като „експерт по измерване на човешката аура“. В свои изявления тя е твърдяла, че въз основа на аурата може да се предсказва здравословното състояние на човек и неговите близки до края на живота им.
След скандала с театрите: Финансова афера за 100 000 лв. и в НДК
Назначението ѝ предизвика бурни реакции, като социалните мрежи бяха залети от шеговити коментари, а ситуацията бе наречена „войната на блондинките“, визирайки противопоставянето между Андриана Татарова (дотогавашен изпълнителен директор) и Надя Миронова.
Само ден по-късно, на 21 януари, назначението на Миронова беше отменено на извънредно заседание на ръководството на НДК. Татарова беше възстановена на поста си, което още повече задълбочи кризата и постави въпроси за прозрачността в управлението на НДК.
Но кадровите драми са само върхът на айсберга.
Вътрешният одит на НДК, за който Флагман.бг пръв писа, разкрива сериозни злоупотреби, включително:
- Съмнителни назначения и уволнения, извършвани без публично обявяване.
- Договори със съмнителни условия, включително споразумение за 120 000 лева, подписано при неясни параметри.
- Финансови ангажименти с организации като „Музикатор“, които впоследствие не са изпълнили задълженията си към НДК.
В клон на НДК във Варна, например, са били наети около 50 души без предварително одобрение от ръководството. Но не само финансовите неуредици са проблем – състоянието на самата сграда е катастрофално.
- Зала 1 на НДК тъне в мръсотия, а почистването ѝ е възложено на фирма, близка до ръководството, срещу изключително високи суми.
- Посетители на събития сигнализират за занемарени помещения, а персоналът е принуден да купува консумативи със собствени средства.
- В някои зали замърсяването е толкова сериозно, че гости на културни събития са били принудени да останат по чорапи, след като подът е бил в ужасяващо състояние.
Министерството на културата е изправено пред сериозен обществен натиск да даде официално становище по казуса. Според източници, ако институцията не реагира публично, това ще бъде възприето като опит за прикриване на злоупотребите.
Очаква се новият министър Мариян Бачев да излезе с официална позиция и да реши дали ще има нова кадрова промяна в ръководството на НДК. Случващото се в НДК отново повдига въпроси за управлението на културните институции в България, както и за начина, по който се назначават ръководните кадри.
Разкритията за финансови злоупотреби и съмнителни обществени поръчки могат да доведат до разследване на компетентните органи, но засега няма официални индикации за започнати проверки. В следващите дни ще стане ясно дали скандалите ще доведат до реални промени в управлението на НДК или отново ще останат без последствия
МАФИЯ МАФИЯ МАФИЯ