Експерти подкрепиха купуването на "Лукойл" от държавата
Еленко Божков изказа мнение, че рафинерията струва най-малко 4,5 млрд. евро
Двама експерти - бившият служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията, подкрепиха идеята рафинерията на "Лукойл" в Бургас да бъде купена от българската държава.
Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на Русия, която я е обявила за неприятел, смятат те.
"Лукойл-Нефтохим" е компания, която е част от критичната инфраструктура на страната и има монополно влияние, доказано от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Отчайващо е, че на третата година от войната в Украйна, която постави казуса "Лукойл" пред българската държава, българските политици отказват да разгледат казуса от гледна точка на националната сигурност.
Трябва да бъде поставена под особен надзор. На второ място - приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на Европейския съюз.
"Трябва да бъде ясно, че няма значение кой и как продаде тази компания, тези приходи трябва да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", подчерта Стефанов, като уточни, че няма друг подобен случай и "провалът не е само за българските управляващи, а и за партньорите ни САЩ, НАТО и ЕС".
Според Божков рафинерията в Бургас не може да стане държавна собственост, защото това едва ли ще бъде разрешено от КЗК, през който регулатор трябва да мине сделката, а и златната акция на държавата в компанията не дава право на притежателя й да участва във вземане на решения като това за продажба. "Не бива да се изключва, като възможност за преход, назначаването на особен управител", посочи той.
Държавата може да участва в покупката на този актив, смята Стефанов.
Руслан Стефанов припомни, че "Лукойл-Нефтохим" 15 години не беше плащала данък печалба: "Има едни правила в международните финансови пазари, че цената горе-долу е 15-20 пъти печалбата. Те обявиха последната печалба 75 млн. евро, еднократен акт, да не говорим за последните 10 години. Ако видим за последните 10 години - тази компания няма да струва и половин милиард евро. Да не говорим, че тя е в изключително странно положение, тъй като е собственост на държава, която е обявила другата държава, в която се намира, за неприятел. Това би трябвало да е един сериозен риск за който и да е инвеститор. Поради тази причина инвеститорите, които се явяват, са тясно свързани с интересите на Русия, а не на България".
Той обясни, че доставката на горива, ако бъде засегната, това е въпрос на заплаха на националната сигурност.
По думите му не е трябвало да има дерогация за руски нефт, защото са направени изследвания, които са установили, че не е имало проблем да се доставя нефт за рафинерията: "Това доведе до огромни печалби за Русия и собствениците на руската компания, но по никакъв начин не доведе до печалба за българските граждани."
Еленко Божков изказа мнение, че българският "Лукойл" струва най-малко 4,5 млрд. евро.