Бум на строителство и празни жилища: Парадоксът на бургаския пазар на имоти
Бързото развитие на Бургас откъм публична, здравна, образователна и социална инфраструктура, води до сериозен интерес и реално пазарът е в невиждан подем
Бургас продължава да е на фокус с интензивното си строителство и впечатляващия демографски ръст. По данни на НСИ, това е градът с най-бързо растящо население в България и най-сериозен брой нови жилища. На практика в Бургас в момента се строят два изцяло нови квартала - "Хоризонт" и "Мадика", работи се усилено по разширяването и на "Сентрал парк", а съвсем скоро ще започне мащабно строителство и в най-новата градска зона - зад мол "Галерия" в Бургас, където доказан инвеститор смята да изгради още един модерен квартал.
Бургас е на първо място у нас по прираст на населението за 2023 г., темпът на растеж изпревари Пловдив и Варна
Бързото развитие на Бургас откъм публична, здравна, образователна и социална инфраструктура, води до сериозен интерес и реално пазарът е в невиждан подем. Истината обаче е, че поне 40 % от новите жилища в Бургас се купуват инвестиционно или за ползване само през летните месеци, което води до този феномен.
По Черноморието масово се строят курортни апартаменти, които през голяма част от годината остават необитавани. Тази тенденция се наблюдава и в национален мащаб: в България делът на празните жилища е значителен. В Северозападна България, която страда от обезлюдяване, над 40% от жилищата в почти всяка община са необитавани, включително в областни центрове като Видин, Враца, Ловеч и Кюстендил.
Сходна е ситуацията и в София, Пловдив, Варна, където въпреки активния пазар на имоти около 30% от жилищата остават празни.
Парадоксът се задълбочава от ниските местни данъци, които позволяват "трупането" на недвижими активи без значителни разходи. Много собственици избират да изчакат, разчитайки на по-високи цени в бъдеще.
Проблемът с „тъмните прозорци“
Така наречените „тъмни прозорци“ – жилища, които стоят празни в големите градове – често са обект на спекулации. Някои експерти твърдят, че част от тях всъщност са обитавани от наематели, но собствениците не декларират това, за да избегнат данъци. Въпреки това, в селата ситуацията е още по-критична – над 70% от имотите са необитавани. Причините са демографският срив, урбанизацията и миграцията в чужбина.
Голяма част от тези селски имоти са наследствени. Собствениците често не желаят да ги продават поради сантиментална стойност или надежда за бъдещо увеличение на цената. Понякога юридически пречки, като множество наследници, допълнително усложняват продажбите.
Имотен парадокс
Бързото строителство и растящите цени на жилищата създават илюзия за недостиг на имоти, въпреки огромните резерви от празни жилища. В България традиционно се смята за престижно да притежаваш собствен дом – много хора разполагат с повече от един имот. За разлика от Западна Европа, тук ниските данъци позволяват да се притежават жилища без значителна финансова тежест.
И докато пазарът остава динамичен, българските градове и села са осеяни с необитавани имоти – от луксозни апартаменти по Черноморието до изоставени къщи в най-обезлюдените райони. Това поставя въпроса дали не е време за по-сериозни политики в управлението на недвижимите имоти в страната.
Вятърът на промяната задуха. Задуха от изток.
А Бургас е мнооого далече от НОВО модерно хубаво футуристично (като изключим 2те сгради до Морската ) и е-автобусите всичко е лещта
Пробити журналя (понеже не сте журналисти)
Руската мафия има много за изпиране
ТРЪМП ЩИ ви докара 300.000 ПАЛЕСТИНЦИ от Газа за да НЕ пречат на брачедите но Иванка Тръмх и ЗЕТя Кушнер от Йерусалим.
На вадд 1,5 милиона палестинци ТРЪМП е намерил място в Канада,И лондия а защо не и в Греландия и около Панамския канал
Голям %от новите жилища във Бургас са финансирани с руско-еврейски капитал (тия до Гробището )
В първите няма кой да живее, строят се само за да се теглят едни кредити от едни банки, които като мине инфлацията ще са два за лев.
А във всичките болници, модерни, лъскави и огромни, работи един и същи персонал, от санитарките, през сестрите до лекарите, на 3 смени, не могат да смогнат да бягат от едната в другата. За да текат едни пътеки безкрайни ...
Ако някой има апартамент в такава сграда да продава,че не ги виждам след 20-30г ще са на по 70г. Взимаш си скъп апартамент на 70г с мебели от преди 30г като цена на чисто ново.
Къде ви е шибанта логика на вас които пъхате пари в такъв тип жилища
Толкова ли нямате финансова грамотност
Заслужавате си мизерията и бедността
Нашата кооперация е към Домконсулт. На списъците с месечните такси не могат да улучат номера на апартамента и собственика. В жилище дадено под наем на 3ма руснаци или украинци с две кучета години наред пишат само един живущ вместо 5. Така е обявил собственикът на жилището дадено под наем. Въпреки непрекъснатите забележки за това няма никаква промяна. Излиза, че ние с по-малък брой живущи в жилището плащаме разноските на тези с лъжлива бройка. Отделно живеещ сам в жилище плаща на човек повече от тези живущи по 3-4 в един имот.
Сега ще вкараме и Българското и Миролюбиво....
Бррр бррр...... скоро всичко ще приключи
Като има прасета ще има и касапи
Сграда Еделвайс до МЕТРО вече две години чака акт 16 .
Не разбрах
се засили миграцията от селата към градовете по времето на соца ,а как
точно тези които са демократи засилиха още повече този процес вече 35 г
Нещо повече т н демократи с годините изпълняваха указания на западните им партньори
, унищожиха икономиката и съдействаха още повече за обезлюдяването на селата
или прогонването им в чужбина
Често се говори за вдигане на данъка , ако се види цена на имот , цена на данък тук и навън
май няма голяма разлика
Защо в Бургас 2 нови квартала , да и в двата доста хаотична промишлена зона и то на първа линия
Защо не се наблегне да се строят къщи в Долно Езерово , Лозово които са най близко и свързването им
със Славейков, навън хората имат парцел 400 кв м и строят къша с гараж а това защо не се прилага тук
Няма лошо че хората инвестират , всеки сам решава но как се следи кои плаща данък
Доста хора отдават за една нощ , има платформи за предлагане на квартири ,следи ли се кои декларира за наематели?
За градът може да се направи сайт за имотите и тук важна може да бъде ролята на дом управителя -
те са в течение за имота от кои се използва
2-3-5 години. Никой не му е зор да продава тук и сега, защото тези кооперации не са построени с банкови кредити, а с кеш пара. Тоест нямаш нужда от спешна възвращаемост на вложението. Дори след 10-20 години да ги продадат, ще са 20 годишни. Панелките и повечето тухлени кооперации на 60-80-100 години, близко до експлоатационната годност.
Да, знам, Ганьо ще ми обясни колко са яки на Бай Тошо панелките, спестете си го...
Прогресивно, колкото повече имоти, толкова повече данък!
За един имот да си остане същият.
Тогава ще се раздвижи пазара!
Сега имот "храна и вода не ще".
"Бързото развитие на Бургас откъм публична, здравна, образователна и социална инфраструктура, води до сериозен интерес и реално пазарът е в невиждан подем"