Най-големият фактор в Европейския парламент слага край на пагубната „Зелена сделка”
Искат отмяна на въглеродните мита и на задължителните квоти за дял на ВЕИ в енергетиката в страните-членки
Още не са изминали два дни, откакто Доналд Тръмп седна за втори път на президентския си стол, а процесите по възстановяване на Западния свят и връщането му към реалността и нормалността започнаха. По-рано днес Европейската народна партия, която има най-много депутати в Европарламента, публикува своя декларация, с която на практика иска прекратяване на т.нар. „Зелена сделка” - една от може би най-пагубните политики в последните 10 години, която заплашва да остави Стария континент на тъмно заради безумни политики, свързани уж с екологията.
Българският евродепутат Боян Рашев описва настоящия процес достатъчно красноречиво: „Лидерите на ЕНП са публикували декларация, която практически отменя почти всичко, заложено в Европейската зелена сделка от 2019 г. Най-сетне водещата политическа формация в ЕС си дава ясна сметка колко разрушително е въздействието на тази политика върху Съюза”.
Пълният текст на историческата декларация може да бъде открит тук: https://www.epp.eu/files/uploads/2025/01/EPP-Retreat-Growth-and-Jobs-statement.pdf
Ето обаче кратко резюме на по-важните предложения, включени в нея:
1. Отлагане на задълженията за отчитане за устойчивост (CSRD), директивата за „дю дилиджънс” във веригата на доставки (CSDDD) с поне 2 години. Прилагането им ще се ограничи до компании с над 1000 служители
Към момента големите компании са насилствено задължавани да публикуват редовни доклади за социалните рискове и тези за околната среда. Това е бюрократична мярка, която ограничава компаниите и не създава добавена стойност. Напротив - отнема я и на практика задължава фирмите да назначават служители, които да се занимват с писането на тези безполезни доклади.
2. Отлагане на въвеждането на въглеродните мита (CBAM) с поне 2 години. „Какво изобщо е CBAM?”, е може би първият въпрос, който повечето хора си задават.
Това е „инструмент” на ЕС, с който се поставя „справедлива цена на въглеродните емисии, свързани с производството на стоки, които влизат в ЕС. Въглеродното мито с други думи ще повиши цената на всички стоки, идващи от Азия и конкретно Китай и представлява бюрократичен инструмент за натиск над други държави. Това увеличение ще касае на практика всичко, което се внася и ще понижи стандарта на живот с най-малко себестойността на самото мито.
3. Допълнително облекчаване на вече отложената Директива за обезлесяването (EU DR).
В тази директива има меко казно спорни текстове. Така например, ако в дадена гора избухне пожар и тя бъде унищожена, а впоследствие превърната в аграрна земя за производство, то това ще се счита за „обезлесяване”. Практически това е поредният опит на ЕС да се меси на централно ниво в политиките на суверени държави-членки.
4. Въвеждане на реални оценки на въздействието за всяко ново законодателство, за да не се допусне приемане на закони, които разрушават европейската конкурентоспособност.
Това е ключово и именно тук ще бъде засегната „Зелената сделка”. Колко реални ще са оценките предстои да разбеерм, но към момента въвеждането на ново законодателство от брюксел не може да издържи на анализ, базиран на местно ниво. Гласуват се закони, които имат императивен характер, но не са съобразени нито със социалните, нито с психологическите, нито с икономическите, политически и други фактори в отделните държави. Счита се, че различията трябва да бъдат преодолени, а не насърчавани.
5. Отмяна на задължителните квоти за дял на ВЕИ в енергетиката. Това отваря пътя на ядрената енергия и други нискоемисионни технологии.
Може би най-добрата новина от всичко. ЕС настоява всички държави-членки да се съобразят с приумиците на бюрокрацията в името на екологията и опазването на околната среда. Тоест до определена година всяка държава задължително трябва да има определен от Брюксел процент на енергия, произвеждана от възобновяеми източници. Това е безумно, а простата причина е, че тези методи са много неефективни, сравнено с ядрената енергетика. Тя всъщност бе определена като „мръсна” и „опасна”, макар факта, че научният консенсус я характеризира буквално като най-чистата за производство на енергия, тъй като това, което генерира като емисии обикновено е водна пара. Някои държави, като завладяните от крайни либерали Франция и Германия стигнаха до там да си унищожат ядрената енергетика в името на тази обречена кауза с вятърните мелници и слънчевите панели. По начина, по който е формулирана декларацията на ЕНП сега обаче, става ясно, че всяка държава ще има опцията да използва ВЕИ, ако желае, а не да е принуждавана.
6. Отмяна на глобите за непостигане на целите за средни въглеродни емисии на продадените автомобили за всички автомобилни производители.
ЕС стига до там да глобява производители на автомобили за това, че не се съобразяват с измислените нови правила, които водят до загуби. Това се прекратява.
7. Отмяна на задължението за реновация на сгради, които не отговарят на критериите за нулеви нетни емисии.
Самият термин „Нулеви нетни емисии” е абсурдно въведение на Брюксел и армията бюрократи. Всички тези насилствени мерки имат за цел да унифицират държавите в Европа с общи правила, които обаче не е реалистично да се спазват във всяка отделна държава поради нейното различно естество.
8. Прекратяване на практиката на допълнително усложняване на екологичните регулации на национално ниво.
С това се слага практически край на натиска, оказван върху региони и дори цели държави от разнообразни екологични НПО-та. И това е повече от добра новина.
„Всичко гореописано се прави с цел спасяване на европейската индустрия, икономика и население от безумните политики, които точно същите хора наложиха в периода 2019-2024 г. Няма и намек за понасяне на политическа отговорност. Даже едно "Извинете, сгрешихме!" няма да чуем. Това е нивото на лидерите на европейската политическа каста. Описаните промени ще имат някакъв принос и са добра първа стъпка, но не са достатъчни за възраждане на енергетиката и индустрията на ЕС. Нужно е много повече”, пише още Боян Рашев от ЕНП.
Колкото по-бързо осъзнаете,че това е нов метод за рекет и държане в зависимост,толкова по-добре,а колкото до учените те винаги са следвали това,което иска поръчителя.Примерите са безброй.Даже преди няколко дни гледах реклама,как докторите предпочитали да пушат Камел.Ставаше въпрос за 50-те.Човечеството се нуждае от евтина,а не зелена енергия,за да се развива добре.
Айде стига вече робство.
Да живее България!!!
Важното е да има дезинформация и лъжи , за да могат руснаците да си на мандрисат още десетки години , докато цяла Европа полека лека ще мине в 22 век , а ние само ще цъкаме с език
p.s. Тръмп днес му е ден 3, а в ЕС вече има катарзис. Смятай!
А така наречената "Зелена сделка" е един от най-грешните възможни методи за борба с тези промени. Под натиска на въпросните дърти чички цялата тежест се пренесе върху крайните потребители, вместо да подгонят едрия див капитал по целия свят. Обаче много по-лесно беше да обуначат целокупно световното населени с новите инструменти, които им се представиха (Интернет, социални мрежи и т.н.) отколкото да приложат устойчиви и работещи решения.
На тези уроди всъщност не им пука, понеже след 20-30 години няма да ги има, а реално тогава ще се започне да се усещат гадостите, които са надробили.
В самонареклият се хомо сапиенс няма никакъв разум. Той не може да контролира раждаемостта, бедността т.е. разпределението на богатството, употребата на изчерпаеми ресурси, алчността си към печалби и материални придобивки, камо ли пък измененията в климата. Той си мисли, че всичко е даденост и е вечно, и не му пука какво ще остане след него.
Хахахахахахахахахахахахахаха..
Капиш³?
За България това ще означава премахването на добавката "Станишев" от сметката за ток, което ще рече, че цената ще трябва да падне с повече от 20%. Повече от 20% защото добавката Станишев е 20%, върху които се начислява 10 акциз и 20% ДДС.
За да срине заплатите в ЕС Меркел докара мигранти, готови да работят срещу нищожни заплати.
Капиш ?