"Българското образование е сринато"
Същото важи за здравеопазването и чувството за общност, твърди Валерия Велева
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт".
"Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес. Това е една палитра на тези 35 години. Нарекла съм я "Времето на раните от власт и на изгорените олтари". Във втората книга са мои публицистични текстове".
Това е втори двутомник, обясни Велева в предаването "Нещо повече".
"Първият беше "Мъже на власт" и "Изповеди по пантофи".
Аз бях непрекъснато сред хората на властта - политическата, културната и артистичната, обясни тя.
"След толкова много промени, ако теглим чертата днес, виждаме колко много разочарования има, как страната се разделя с толкова много свои граждани, как моралът е сринат, образованието е сринато, здравеопазването е сринато".
Има две неща, които минават като червена линия в българския политически живот – корупцията и омразата, която политиците в своето противопоставяне пуснаха като отрова в кръвоносната система на обществото ни, отбеляза Велева.
"Днес, 35 години след Прехода, ние не се чувстваме като общност. Това е най-големият грях на българските политици".
Има няколко знакови фигури в този Преход, обясни тя.
"Безспорно една от тях е на Иван Костов. Другият знаков политик е Симеон Втори".
Всички български политици си тръгнаха с наведена глава от властта или с огорчение, посочи Велева.
Това, което са ми дали хората на духа и хората на политиката, аз трябва да оставя за поколенията, обясни тя и посочи, че Кеворк Кеворкян определя тези книги като "ключ към разбиране на прехода".
.
Жалкото е че всеки един човек от десет милионното ни общество към 1989 година до ден днешен е виновен участник в разсипването на собствената си държава, което е неприемливо и пагубно за бъдещите поколения !!!!!