Кинотворци заговориха за терена на "Бояна" като апетитно място за жилищно строителство
Продуцентът Габриел Георгиев пита какво се случва в "Ню Бояна Филм", подкрепят го режисьори, сценаристи и други колеги от гилдията
Продуцентът Габриел Георгиев, създал проекти като сериала "Столичани в повече", филма "Воевода", "Войната на буквите" и др., сигнализира в социалните мрежи, че е подал оставка като председател и член на Гилдията на българските продуценти, след оказан натиск от ръководството на "Ню Бояна Филм" ЕАД.
Георгиев твърди, че причината за това е изпратено от Гилдията искане за предоставяне на отчетите по договора за приватизация до Държавната агенция за публичните предприятия и контрол – органът, който следи за изпълнението на условията по договора.
"По искане на членуващ продуцент, в края на миналата година (декември 2024 г.), Сдружение "Гилдия на българските продуценти" изпрати искане за предоставяне на отчетите по договора за приватизация до Държавната агенция за публичните предприятия и контрол – органът, който следи за изпълнението на условията по договора. На 17 декември 2024 г. агенцията изиска да намалим обема на исканата информация, но не пропусна да уведоми и "Ню Имидж България" ЕАД (правоприемник на "Ню Имидж България" ЕООД).", пише Габриел Георгиев в своя профил във Facebook.
"На 18 декември 2024 г. изпратих ново искане, като намалих обема на изисканата информация. В резултат на това ръководството на "Ню Бояна Филм" АД предприе действия за натиск върху членове на Гилдията на българските продуценти, което доведе до подаването на моята оставка като председател и член на сдружението на 14 януари 2025 г., след преизбирането ми за втори мандат", обяснява той във ФБ профила си.
"Ще ви върна малко назад в близкото минало и ще припомня — през 2006 г. 95% от акциите на "Бояна Филм" ЕАД бяха приватизирани от "Ню Имидж България" ЕООД. Тогава тази приватизация предизвика големи полемики и публично недоволство. Договорът за приватизация посочва, че ограничението за разпореждане със земята и сградите изтича през март 2026 г. В публичното пространство отново се заговори, че студиото ще бъде продадено и съборено, за да бъдат построени жилищни сгради на негово място. Сегашното ръководство на студиото публично отрича, че студиото се продава, но въпреки това инвеститори идват на огледи.", пише Георгиев и задава следните въпроси: "Моят въпрос е: защо държавата, в лицето на Държавната агенция за публичните предприятия и контрол, е толкова старателна и "прецизна" при разглеждането на един законно предявен иск? И защо тя бърза да уведоми "тревожно" "Ню Имидж България", след като по закон не би трябвало да предоставя информация на трети страни?
Как чужди инвеститори се месят и успяват напълно да блокират основателна молба за достъп до обществена информация? Защо обществото трябва да бъде държано "на тъмно" относно случващото се в ключово за отрасъла предприятие с 5% държавно участие? Има ли неизпълнение на условията по договора за приватизация на "Бояна Филм" ЕАД?
Реакция от филмовите среди
След публикацията на Георгиев последваха реакции на други изявени лица във филмовите среди у нас. Режисьорът Виктор Божинов написа: "Да, и аз бих искал да знам официално: Дали Киноцентъра ще продължи да бъде филмово студио на чиято територия ще се снимат филми Дали това студио ще продължи да бъде световна филмова дестинация в която ще гостуват и ще работят съвременните звезди на световното кино? Дали това студио ще започне да подпомага реално българското филмопроизводство, което макар и трудно се опитва да се изправи на крака?"
Теодор Ушев пък добави: "Теренът на Бояна е апетитно място. Не за кино обаче. Всъщност, студиото в Бояна частично отдавна е собственост на едно успешно, дебеличко "момче". Там какви врътки и далавери стават... Което не пречи на гилдията у нас да застава на амбразурата в защитата им, по команда...".