Само във Флагман! Вижте новия политически елит на Бургаска област, рокадите и назначенията почнаха
Най-трудно ще е решението за областен управител и директор на областната дирекция на МВР, а пък ДПС на Доган ще има зам.областен управител
България най-после има редовно правителство – след 55 дни преговори коалиционният кабинет между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, с подкрепата на формацията на Ахмед Доган – „Демокрация за права и свободи – ДПС“, е налице.
Партиите, които ще участват в управлението на страната, показаха, че не смятат да губят още време и в началото на следващата седмица ще започнат кадровите назначения. Тази сутрин в кулоарите на Народното събрание, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че вече се събират кандидатурите за втория ешалон на властта – областни управители, директори на изпълнителни агенции, зам.-министри и директори на териториални и областни дирекции към министерстата.
Кадровите предложения ще бъдат обсъдени във вторник на заседанието на Съвета на коалицията, а в сряда, когато заседава МС, се очаква оповестяване и на първите назначения.
Във вторник започват кадровите назначения във властта, намекна Бойко Борисов
Какво се очаква за област Бургас на жълтите павета
В партийните централи на управляващите тече разпределение на ключовите постове от рано сутринта. За разлика от 2022 година, когато бе съставена т.нар. „сглобка“ (партньорството между ГЕРБ и ПП-ДБ) и ГЕРБ заложи на външни кадри, по-скоро експертни фигури, сега ще се разчита основно на доказани, търпеливи и заслужили с лоялноста си партийци. Това е личното желание на лидера Бойко Борисов, който искал да се отблагодари подобаващо на своите активисти. Те наистина бяха първенци в шест поредни парламентарни вота за тежки три години на ГЕРБ в немилост. Първият възмезден по достойнство бе новият министър на енергетиката Жечо Станков - перманентен водач на листата, компетентен в своята област, сговорчив, истински съвременен лидер от младите.
Според коалиционното споразумение, там където министрите са от дадена политическа сила, зам.-министрите ще са от партньорските партии. Разпределението отваря широко вратите към изпълнителната власт за двама от депутатите на ГЕРБ в Бургаска област.
Първата е Галя Василева, която е неизменна част от НС, с кратко прекъсване, от 2017 година. Тя ще стане зам.-министър на младежта и спорта. Това министерство е в квотата на БСП. Василева е национален зам.-председател на младежката структура на ГЕРБ, доказала се е като деен и устат законотворец. В партията смятат, че е време за нейното кариерно израстване.
Другият бургаски народен избраник е Андрей Рунчев, който се очертава за зам.-министър на транспорта, където министърът е от ИТН – Гроздан Караджов. Рунчев бе зам.-председател на комисията по транспорт в кратките напоследък НС. Той е общински лидер на ГЕРБ-Бургас, а преди да иде в София бе дългогодишен ръководител на най-главоболното общинско предприятие в Община Бургас – ОП „Транспорт“.
Ако това се случи, народни избраници ще станат Стоил Яков, който бе шести в бургаската листа и е от квотата на СДС и седмият – Вежди Орманов от Руен. Днес клетва положи Станислав Губеров - интервю с него четете във Флагман по-късно. Не е изключено обаче още едно разместване, тъй като Стоил Яков е подготвян целенасочено от фажни фактори в ГЕРБ-СДС от доста време за специфично кадрово назначение в агенция или регулатор. При това положение в парламента ще попадне, буквално ще попадне, без да се е надявал дори, общинският съветник на ГЕРБ от Айтос – баскетболната легенда Дечо Коешинов.
За зам.-министър на туризма се спряга и несебърският хотелиер Румен Кулев – два мандата е председател на Общинския съвет в Несебър, бивш член на Борда на „Слънчев бряг“ АД, беше и кандидат за кмет през 2023 г. На последните избори той бе част от листата на „БСП Обединена левица“ във Втори МИР Бургас.
Кой се очерта за областен управител на Бургас
Информацията към този момент е противоречива. Едно може да се каже със сигурност – квотата за губернатор на Бургас няма да е за ИТН. Затова елегантно изглеждащият и дипломатичен Тодор Иванов, който вече има опит като зам.областен от предходните правителства, да не се надява, че ще го "възродят". Най-вероятно е тази равна по ранг на министър длъжност да бъде разпределена за ГЕРБ. В партията не искат да допускат грешката от „сглобката“, когато за областен управител бе назначена креатурната фигура Пламен Янев от квотата на ПППП, а той разпали истинска междуинституционална война.
Има донякъде нагласа ГЕРБ да оставят проф. Мария Нейкова, която е балансьор и добър администратор, удобна е на кметовете им, с които досега не е имала конфликти. С Димитър Николов е в отличен синхрон. Дори по време на последните извънредни избори свръхактивната като присъствие и пламтяща като визия на всички събития Нейкова умишлено даде крачка назад пред медийните прожектори, за да може Николов спокойно да провежда своята кампания като единствен, най-популярен и значим лидер в Бургаска област. Но настоящата линия налага предани партийни кадри, както е дал дума Борисов на своите. Нейкова е твърде близка до президентското семейство Радеви. И макар към този момент Борисов и Радев да са в сравнително паритетни позиции, вероятноста тя да запази поста не е голяма, ако Димитър Николов изрично не настоява за това. Той втори ден е в столицата, като официалната причина е участие в среща на Сдружението на общините. Истината е, че има доста работа върху кадруването на всички нива под министерските постове.
Спрягат се за областен управител още имената на бившия екоминистър Ивелина Василева, която би била подходяща за този пост – познава министрите от кабинета, както и всички кметове от региона, с които работи в годините, в които бе начело на МОСВ, а и като депутат. Другата възможност е за настоящият зам.областен управител Владимир Крумов от ГЕРБ.
БСП също имат претенции към Областна управа-Бургас. В последното им коалиционно управление за губернатор бе назначен тогавашният техен областен лидер Стойко Танков. Сега се спряга името на настоящия областен лидер – Тодор Байчев, който е юрист по образование, също бивш депутат и парламентарен секретар на Министерството на земеделието. Байчев е компетентен, енергичен, приятен и би се справил добре.
Зам.-областен управител в Бургас със сигурност ще има партията на Ахмед Доган, името все още не е уточнено. Но е редно това да е общинският им председател в Бургас Шерафет Асан Мехмед, който се оплаква, че е безработен и обвинява затова другото крило на разцепилата се партия на Сокола. Мехмед е завършил публична администрация в УНСС.
Рокадите в държавните институции на място
Промени ще има масово в държавните институции. За образователния инспекторат се спряга името на директора на Търговската гимназия Павел Чепов, който ще замени Петя Петрова, назначена по времето на кабинета на Кирил Петков. Петрова знае, че е невъзчожно да опази креслото си в РУО.
Нов директор ще има и държавното пристанище Бургас. Янко Мелконян, който бе спуснат от Министерството на транспорта преди година, не се справя с работата си, финансовите показатели на порта се влошават, растат само възнагражденията за изпълнителния директор (около 80 хил. лева по последни официални данни) и членовете на Борда (общо 110 хил. лева за тримата членове). Пристанището е от квотата на ИТН, но е сигурно, че ГЕРБ ще определи името на следващия изпълнителен директор, тъй като предприятието е стратегическо за много дейности по кея и на брега. Едно е ясно – това няма да е бившият директор Диян Димов, който загуби доверието на ГЕРБ с необясними ажиотажи по времето на ПППП и ПП Средна европейска класа преди три години, когато бе най-тежко за собствената му партия.
Изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев е сред малцината, които ще запазят поста си. Публична тайна е, че е свързан тясно с ГЕРБ и срещу няма забележки от бранша, не се чува и ропот за корупционни практики, които бяха характерни при предходни ръководства.
Под въпрос е дали старши комисар Владимир Маринов ще направи усилие да запази ветровития пост на директор в ОД на МВР в Бургас. Дали ГЕРБ ще предпочете да търси друг висш полицай, който не просто да оглави една от най-тежките дирекции в страната, а и да познава "кухнята" на контингента. Със спуснат от столицата парашутист картината може още повече да се "зацапа". Решението по този казус ще се вземе трудно и тъй като се изисква детайлен анализ на позициите на много ъндърграунд играчи и преплитащи се на наша територия интереси на българската и международна мафия. ГЕРБ в региона ще иска да има надежден човек начело на МВР, на когото може да се разчита във всяко отношение. Затова в крайна сметка може да остане дългогодишният опитен полицай Владимир Маринов, който не е натоварен с тежките енергии от мракобесното време на Бойко Рашков като министър.
Павел Маринов, който оглавява РИОСВ-Бургас, ще загуби поста си. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се управлява от БСП и по-точно от партийния член Манол Генов. Социалистите биха предпочели всеки друг, но не и Павел Маринов, от когото са огорчени, след като напусна демонстративно партията през 2021 година, за да оглави алтернативна лява формация на Жан Виденов.
Ще има промени в регионалната дирекция „Гранична полиция“ в Бургас, в дирекция „Бюро по труда“, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, както и в държавните горски стопанства в региона.
Спокойни за поста си могат да са само д-р Георги Паздеров, който ръководи компетентно РЗИ-Бургас, както и д-р Димитър Германов - директор на БАБХ.