КАТ глоби два пъти за едно и също нещо бургазлия, той мина през иглени уши, за да докаже правотата си
Първият път полицаите допуснали административна грешка и впоследствие издали втори акт
Бургазлия успя да докаже правотата си в съда, след като обжалва глоба от 200 лева и лишаване от правото да управлява автомобил за шест месеца, наложени от КАТ. Районният съд в Бургас отмени наказателното постановление, след като установи сериозни процесуални нарушения при издаването на акта. Решението е пореден пример за това как гражданите могат да защитят правата си срещу неправомерни действия на институциите.
Как започна всичко?
Казусът датира от юли 2024 г., когато Д.И.А. бил спрян за проверка в град Бургас. Униформените констатирали, че на автомобила му липсва част от задната регистрационна табела. Жалбоподателят обяснил, че не е знаел за липсата на табелата и изразил изненада от ситуацията. Въпреки чисто човешкото му отношение, му бил съставен акт за административно нарушение.
По-късно, без да е приключило първоначалното производство, КАТ издава втори акт за същото нарушение. Въз основа на този втори акт е издадено наказателно постановление, с което бургазлията е глобен с 200 лева и лишен от правото да управлява моторно превозно средство за половин година.
Между кориците по делото става ясно, че първият акт за установяване на административно нарушение (АУАН) е бил съставен на място от свидетеля – полицай, който е констатирал липсата на част от задната регистрационна табела. По-късно обаче, наказващият орган е установил, че при издаването на този акт са допуснати съществени процесуални нарушения. Затова, вместо да продължи производството на база първоначалния акт, административно-наказващият орган е избрал да състави втори акт с идентични фактически констатации.
Това е направено с аргумента, че вторият акт ще коригира пропуските, допуснати в първия, като същевременно се издава мотивирана резолюция за прекратяване на първоначалното производство.
Решението на съда
Районният съд в Бургас обаче не се съгласи с действията на наказващия орган и отмени наказателното постановление. Основният аргумент на съда бе, че КАТ е нарушил основни процесуални правила, като е издал два акта за едно и също нарушение – нещо, което е забранено от закона.
Съдия Марина Мавродиева отбеляза, че това представлява нарушение на принципа "non bis in idem", който забранява едно и също лице да бъде наказвано два пъти за едно и също деяние. Освен това съдът подчерта, че не са представени убедителни доказателства за вината на жалбоподателя, който е съдействал напълно на проверката и не е имал умисъл да извърши нарушението.
Още по-сериозен е пропускът на административния орган да спази предписанията на закона за прекратяване на първоначалното производство преди започването на второ. Въпреки наличието на мотивирана резолюция за прекратяване на първия акт, тя не е била надлежно обжалвана, което допълнително поставя под съмнение правомерността на издаденото наказателно постановление.
Районният съд подчерта, че административните органи са длъжни да спазват стриктно законовите разпоредби, особено когато налагат санкции, засягащи права и свободи на гражданите. В случая съдът даде ясен сигнал, че процедурните правила не са просто формалност, а гаранция за справедливост и правов ред.
Бургазлията, който обжалва глобата, премина през сложен съдебен процес, за да докаже правотата си, но успя да спечели делото срещу КАТ.