Домът ви е разхвърлян? Честито, страдате от тези психически проблеми
Обикновено животът в хаос говори за това, че човек има страх от новостите
Редът или хаосът в живота са вид огледало на това, което се случва вътре във вас: с вашите мисли, желания, цели и емоции. Ето защо, ако искате положителни промени, трябва да направите цялостно почистване както в апартамента, така и в собствената си глава.
Може да смятате, че домът е просто място за почивка и дали живеете в бъркотия не е от голямо значение, но всъщност не е така. Обърнете му по-специално внимание, ако имате някои от тези проблеми в живота си: не харесвате работата си от дълго време, общувате с хора, които не са ви интересни, винаги ви липсват пари, светлото бъдеще, което очаквате така и не идва. Всичко това говори за навика на човек да се обгражда с хаос и безпорядък. Толкова е свикнал с това, че е нормално за него, понякога дори му харесва.
Ето и две причини, поради които вероятно домът ви винаги е разхвърлян:
Страх от промяна
Обикновено животът в хаос говори за това, че човек има страх от новостите. Затрупването на пространството в този случай е вид опит да се спре времето и да се създаде илюзията за безопасност. Заровен в маса от ненужни вещи, отношения и нагласи, по този начин човек се лишава от възможността да се срещне с нещо ново, свободно движещо се, живо. Той се вкопчва в миналото, в ежедневието се “обвързва“ със стари неща (дори и да са ненужни боклуци), просто защото тяхната енергия вече му е позната. И да пуснеш нещо ново в собствения си живот е, първо, страшно и второ, трудно. Първо, ще трябва да разчистите купчините от натрупаните “боклуци“, а това включва и усилена работа върху себе си, изразходване на собствените ви емоции, време и усилия. Не е лесно, като цяло. И отново започва въртенето в кръг в атмосфера на позната рутина, а промените се изместват към следващия месец или година
Истината обаче е, че за истински промени в живота е необходимо разчистване. Не напразно всички курсове за рестартиране започват с препоръката “освободете място и направете място за нещо ново“. В хаоса няма място за новото, но има ясно поставени старо, сред което може би се чувствате леко неудобно, но е разбираемо и предвидимо. Би било много по-ефективно да признаете пред себе си, че бъркотията всъщност е защитната обвивка, с която се криете от страха от промяна. Опитайте се да не лъжете себе си: и след като бъдете честни пред себе си ще дойде ясното разбиране на вашите нужди и ще можете да си позволите желаните промени.
Липса на лични граници
Хаотично разпръснатите неща говорят също за липса на лични граници. По този начин човек се опитва да напомни на себе си и на другите, че съществува и присъства. "Като минимум създадох този хаос“, такова обяснение за себе си в тази ситуация би било съвсем логично.
Безпорядъкът в дома и в живота също са форма на протест: срещу строгите родителски правила или ограниченията на партньора. "Това е моето пространство и ще бъде така, както съм решила, а не както изискват родителите ми.“ Ако човек отдавна е навършил пълнолетие и не живее с родителите си, жаждата за безпорядък може да е следствие от засядане в тийнейджърските години, когато протестът не е изразен и все още иска да излезе навън. Такъв неизразен бунт може да се реализира като небрежност в ежедневието, безпорядък в апартамента и в резултат на това да доведе до конфликти в двойката.
Сигурни сме, че тази статия ви е накарала да се замислите, добрата новина е, че пътят към хармоничния и балансиран начин на живот всъщност не е толкова труден колкото изглежда. Достатъчно е да внесете ред в дома си, за да се подредят всички останали сфери от вашия живот и да постигнете промените, на които отдавна се надявате.