×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Колко струва хлябът в съседните страни


Колко струва хлябът в съседните страни
Ключови думи: хляб, цена
14 Януари 2025, Вторник, 15:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Хлябът в Гърция е и част от т.нар. „Домакинска кошница“, която представлява списък с категории продукти, който се изготвя от гръцкото Министерство на развитието

От първи януари тази година в България ДДС на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради пандемията от COVID-19. 

Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен. 

Гърция

Хлябът в Гърция е и част от т.нар. „Домакинска кошница“, която представлява списък с категории продукти, който се изготвя от гръцкото Министерство на развитието. Големите вериги супермаркети са длъжни да изберат един конкретен продукт от всяка категория и да го предлагат за определен период на най-ниска цена, без да я променят. Това е част от мерките, които предприема гръцкото правителство в борбата с поскъпването.

Справка на сайта на министерството показва, че в рамките на „Домакинската кошница“ към 10 януари може да се намери бял хляб на цена и от 1,19 евро (2,33 лв.) за килограм, въпреки че в повечето вериги най-евтините предложения са по-скоро в порядъка на 1,90 – 2 евро (3,72 - 3,91 лв.).

Цената на хляба в Гърция е петата най-ниска в Европейския съюз и втората най-ниска в еврозоната. Това показва проучване на Гръцката федерация на хлебопроизводителите през октомври миналата година, цитирано във в. „Икономикос тахидромос“.

В ЕС за разглеждания период по-евтин хляб от Гърция има в България, Румъния, Естония и Полша, докато в еврозоната по-ниска е цената само в Естония.

По-конкретно за база е взета цената на франзелата от 500 г, която в Гърция струва средно 1,21 евро или 2,42 евро (4,73 лв.) за килограм. Тази цена е с 48 процента по-ниска от средното за ЕС.

Независимо от това цената на хляба в Гърция се е увеличила с 39 процента от 2020 г. насам, а поскъпването е по-високо от средното за ЕС. Като причина проучването посочва поскъпването на суровините (пшеница и брашно). Брашното в Гърция поскъпна от 230 евро за тон през август 2021 г. до 400 евро на тон през юни 2022 г., след което започна понижение на цените. Друг фактор е повишението на цената на електроенергията и на природния газ. Третата причина е увеличението на цената на труда, която през второто тримесечие на 2024 г. е била с 25 процента по-висока в сравнение с 2019 г.

По отношение на облагането на хляба и хлебните продукти, в Гърция те са в категорията, за която се дължи намален данък добавена стойност. Докато основната ставка на ДДС в страната е 24 процента, хлябът и основните храни спадат към групата на стоките, върху които се начислява 13 процента. Това обаче не е най-ниската ставка на ДДС в Гърция – най-нисък данък от 6 процента се дължи върху лекарствата, книгите, вестниците и списанията, билетите за театър и концерти, както и върху електроенергията и природния газ. Допълнително намален ДДС поради географски и социални причини се плаща на островите Лерос, Лесбос, Кос, Самос и Хиос, където трите ставки са съответно 17, 9 и 4 процента, т.е. за хляба се прилага ДДС от 9 процента.

Румъния

Хлябът и хлебните изделия в Румъния се облагат с намален ДДС от 9 процента спрямо стандартната ставка от 19 на сто. Мярката влезе в сила на 1 септември 2013 г.

На румънския пазар се предлагат различни видове хляб, но най-масовият бял хляб се предлага в магазините на цена от 9,85 до 13-14 леи за килограм (3,80 лв.-5,10/5,40 лв.). В повечето случаи той се предлага в пакети от 700 и 400 грама, които струват съответно 3,37 лв. и 1,71 лв. 

Непакетиран хляб може да бъде купен от 8,97 леи за килограм (3,40 лв.) до близо 30 леи на килограм (около 12 лв.) в зависимост от брашното, набухвателите, семена и други съставки.

Цената на черния хляб е между 10,50 и 15 леи за килограм (4-5,85 лв.), на ръжения – около 11 леи за килограм (4,30 лв.), на хляб със седем семена – 14,70 леи за килограм (5,73 лв.), на пълнозърнестия – между 15 и 20 леи за килограм (5,85-7,80 лв.)

Румънците консумират и картофен хляб, при който част от пшеничното брашно е заместено с картофено брашно или картофи, който се предлага на цени между 10 и 15 леи (3,90-5,85 лв.)

Заради високия бюджетен дефицит, който се очаква да възлезе на 8,6 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП), румънските власти обмислят повишаване на ДДС, като се коментира увеличение до 25 процента спрямо сегашните 19 на сто.

Освен намалената ставка от 9 процента за храните, лекарствата, водоснабдяването и канализацията, хотелиерството и ресторантьорството и други услуги, в Румъния е в сила намален ДДС от 5 процента за учебници, книги, вестници и списания, за достъпа до културни институции и исторически паметници и за топлинната енергия за населението.

Турция

В момента ДДС върху хляба и най-различен вид тестени изделия в Турция е само 1 процент. 

Въпреки това в началото на тази година цената на хляба в много окръзи, включително в Анкара и Истанбул, бе увеличена с 25 на сто. След увеличението на 3 януари цената на хляб с тегло 200 грама (най-разпространеният и продаван хляб, наричан „нормален хляб“) вече е 12,5 турски лири (0,67 лв.), т.е. 62,5 турски лири или 3,38 лв. за килограм, докато предишните месеци с продаваше за 10 лири (0,54 лв.).

Хлебопроизводителите аргументираха решението за увеличаването на цената на хляба с увеличаването на минималната работна заплата в Турция с 30 на сто. 

Т. нар. нормален хляб (normal ekmek) е най-купуваният хляб в Турция, като гражданите обикновено купуват по няколко хляба за семействата си заради ниския му грамаж. В страната традиционно се консумират много тестени изделия, включително хляб.

На някои места в Турция има и павилиони, в които се продава сходен хляб от 200 грама на по-ниски цени. Това е т. нар. „хляб за народа“ – “halk ekmek”. Въпреки решението за увеличение на цената на хляба от 3 януари цената на „народния хляб“ в павилионите в Анкара засега остава 8 турски лири (0,43 лв.) или 40 турски лири (2,16 лв.) за килограм. 

ДДС в размер 1 на сто се прилага в Турция за основните хранителни продукти, сред които са хлябът и тестените изделия, млякото, сиренето.

Данък добавена стойност за основните хранителни стоки бе намален от 8 на сто на 1 процент на 14 февруари 2022 г. в съответствие с публикуван президентски указ.

В Турция стандартният ДДС е от 20 процента, но данъкът се прилага с различни ставки в зависимост от това дали стоките се разглеждат като стоки от първа необходимост не. По-ниските ставки се отнасят за основните потребителски стоки, а високите - за друг тип услуги и за луксозни стоки. ДДС в размер на 10 на сто се прилага за облекло, както и за хотелски услуги, билети за театър и т.н. ДДС от 20 на сто има за козметика, мебели, бяла техника, телекомуникационни услуги. 

Сърбия

В Сърбия цената на основния тип хляб е регламентирана с Наредба за задължително производство и търговия на хляб от брашно "Т-500". През ноември сръбското правителство реши максималната цена на дребно на хляба от брашно "Т-500" да остане още шест месеца 59 динара (0,98 лв.), т.е. 118 динара (1,97 лева) за килограм. Максималната производствена цена остава 50,60 динара. 

Тази цена на хляба е от първи юли миналата година, когато цената на този основен вид хляб в Сърбия беше вдигната с пет динара.

В наредбата е уточнено, че хлябът от брашно „Т-500“ при тази цена трябва да бъде с минимално тегло 500 грама, като съставът му при това тегло включва 370 грама брашно "Т-500", 7,4 грама сол, 9,25 грама мая и добавка 1, 48 грама. Освен това в документа се посочва, че хлебопроизводителите са  длъжни да произвеждат и предлагат на пазара този вид хляб в количество най-малко 30 процента от дневното  си производство на всички видове хляб.

За да не допуснат сътресения на пазари и да защитят жизнения стандарт през 2023 година управляващите в Сърбия ограничиха цената на хляба от брашно Т-500, а също така тогава за пекарите бе осигурено брашно от резерва, отбелязва изданието "Нова економия". Миналата година сръбското правителство прецени, че след 1 юли 2024 година няма да е необходима повече такава интервенция чрез продажба на брашно от резерва.

За сравнение черен нарязан хляб T-1100 на фирмата „Наше зърно“ 500 грама се продава в супермаркетите за около 115 динара (около 1,90 лв.) според сайта cenoteka.rs. Хляб със същия грамаж на същата фирма, но от пълнозърнесто брашно струва около 120 динара (около 2 лв.), от ръжено брашно смес – 115 динара.

Общата ставка на ДДС за стоки и услуги в Сърбия е 20 процента. За някои усули и стоки, сред които е и хлябът,  ДДС е 10 процента. По-ниската ставка важи също така за мляко и млечни продукти, захар, олио, мед и някои други хранителни продукти, а така също за лекарства, учебници, ежедневници, билети за културни събития, кино, театър и други.

Северна Македония

Към момента ДДС за хляба и тестените изделия в Република Северна Македония е 5 процента при стандартна ставка на ДДС в страната от 18 на сто. Миналата година опозиционната партия СДСМ предложи в парламента законови изменения, с които да се премахне ДДС за хранителните продукти, подобно на временна мярка, въведена през 2022 г. заради пандемията от Ковид-19. Ако предложението бъде прието, ставката на хляба, както и други основни хранителни продукти ще стане 0 процента.

Цената на хляба в югозападната ни съседка варира между 30 и 50 денара (0,95 и 1,59 лева), в зависимост от разфасовката и производителя. Най-често купуваният бял хляб, нарязан, на "Жито лукс" в момента е 33 денара за 470 грама, т.е. 2,23 български лева за килограм. 

Периодично правителството на Северна Македония въвежда временна мярка, в която влизат основните хранителни продукти, сред които и хлябът. Такава мярка е в сила и в момента и продължава до 15 януари, като „новогодишната кошница“ предполага намаляване на цените с 10 процента. Все пак производителите сами преценяват дали да се включат в мярката.


В категории: Животът


Коментари
Скъп ток за бизнеса от утре
Скъп ток за бизнеса от утре 13/04/2025, Неделя 21:21 0
Наред ли е
Наред ли е 13/04/2025, Неделя 21:00 1
Доналд Тръмп съсипа Шейн
Доналд Тръмп съсипа Шейн 13/04/2025, Неделя 19:21 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Министърът с ултиматум за опасните пътища: Ще падат глави! Министърът с ултиматум за опасните пътища: Ще падат глави! Всички тези 36 опасни участъци са качени на страницата на АПИ със срокове и действия, които ще се предприемат – обезопасяване, нова маркировка, специализирана маркировка, категоричен е Иванов Утре затварят Северната тангента Утре затварят Северната тангента Движението поетапно ще се ограничава по една от лентите и трафикът ще преминава в останалите 3 свободни ленти Кога може да съдите Общината за спукана в дупка гума Кога може да съдите Общината за спукана в дупка гума Вижте какви са стъпките, съвет от адвокат Димитър Рачков: Не разбирам тази търпимост – революционери сме само на маса! Димитър Рачков: Не разбирам тази търпимост – революционери сме само на маса! Водещият проговаря за Сияна, гнева си срещу бездействието и нуждата от истинско гражданско общество Пералня падна върху моторист на булевард в София Пералня падна върху моторист на булевард в София Според очевидци уредът се е стоварил от каруца Силен творчески заряд и креативност в конкурса за афиш на концерта „Viva la musica“ Силен творчески заряд и креативност в конкурса за афиш на концерта „Viva la musica“ Фестивалът се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура" Много пари за тези три зодии Много пари за тези три зодии Април ще е добър за тях Цветанов: Бойко Борисов винаги се нуждае от „гръмоотводи“ – вече няма такива около него Цветанов: Бойко Борисов винаги се нуждае от „гръмоотводи“ – вече няма такива около него Ако Борисов и "ДПС-Ново начало" решат, отиваме на предсрочни избори, прогнозира той Не слушайте глупости, пазете си трудовата книжка до пенсия, защото ще съжалявате Не слушайте глупости, пазете си трудовата книжка до пенсия, защото ще съжалявате Съветът е на адвокат Пъстър лазарски празник в Камено: Отворете чемшир порти, Лазаре Пъстър лазарски празник в Камено: Отворете чемшир порти, Лазаре Над 20 групи с венци, песни и традиции превърнаха града в цветна сцена на българския фолклор
Чехия отлага приемането на еврото - нямало нужната обществена подкрепа Чехия отлага приемането на еврото - нямало нужната обществена подкрепа Три четвърти от населението против въвеждането му Мика Зайкова: Храните ще поскъпват, а рафтовете ще са празни Мика Зайкова: Храните ще поскъпват, а рафтовете ще са празни Храните ще продължават да се покачват, защото инфлацията расте, предрича икономистът „Дейли Мейл“: Ванга предсказала ужасяващия трус в Мианмар! Какви други страховити прогнози е направила за 2025-а „Дейли Мейл“: Ванга предсказала ужасяващия трус в Мианмар! Какви други страховити прогнози е направила за 2025-а Едва април е, което означава, че още много неща могат да се случат през 2025 Скъп ток за бизнеса от утре Скъп ток за бизнеса от утре В пазарен сегмент “Ден напред” на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), електроенергията за доставка на понеделник, 15 април, е търгувана на средна цена от 216,60 Наред ли е Наред ли е Доклад сочи, че е психически здрав Вучич обяви край на цветната революция Вучич обяви край на цветната революция На многохиляден митинг в Белград той лансира появата на ново движение Трудни дни очакват тези три зодии Трудни дни очакват тези три зодии Ще имат проблем с парите през април Китай залива Европа с евтини стоки Китай залива Европа с евтини стоки Юрген Матес от Института за германска икономика, базиран в Кьолн, също се опасява, че последиците за Европа от митническия спор на САЩ с Китай ще бъдат значителни Доналд Тръмп съсипа Шейн Доналд Тръмп съсипа Шейн Високите мита убиха търговеца  Тези 4 зодии не трябва да близват алкохол до 2039 г. Тези 4 зодии не трябва да близват алкохол до 2039 г. През следващите 14 години алкохолът може да стане не просто причина за пристрастяване, но и предвестник на поредица от грешки и грехове
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Корупцията въобще не е това да хванем няколко корупционера Виц на деня Виц на деня - Докторе, жена ми започна да говори сама със себе си!
- Не се притеснявайте, много хора го правят.
- Да, ама тя мисли, че аз и отговарям!
Виц на деня Виц на деня - Тате, как си намери мама?
- Ами, синко... загубих един бас.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В Горно Уйно на мъжете членовете им били дълги средно по 15 см, в Долно Уйно - 25 см. Разликата идвала от това, че в първото село провели измерване, а във второто - допитване.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори