Бум на болни, но ще обявят ли грипна ваканция?
Избягвайте контакти с болни и си мийте често ръцете, съветва вирусологът проф. Ива Христова
Грипните вируси вече ни разболяват. Честотата на разпространение продължава да расте. Тя е много по-висока отколкото на метапневмовируса, който е много опасен за малките деца под 5-годишна възраст. Това каза в интервю за бТВ директорът на Националния институт по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Ще достигнем платото към края на януари и през февруари ще започнат да намаляват броя на новите заразени, прогнозира тя.
На въпроса дали децата трябва да излязат в грипна ваканция обаче отговори неясно. „В момента заболяваемостта е малко над 100 на 10 000. Средната за страната ще стигне до 180“, изтъкна вирусологът.
„Избягвайте контакти с болни! Мийте си често ръцете, не си пипайте лицето! Ако не се чувствате добре, останете си вкъщи“, съветва тя.
Тя говори и за новия метапневмовирус, чиито симптомите са като на останалите вируси – хрема, кашлица, възпалено гърло, треска, обрив.
Според нея проблемът е единствено за малките деца, които се срещат за първи път с него.
При последните изследвани близо 400 проби няма нито един доказан метапневмовирус.
28 случая на човешкия метапневмовирус са регистрирани в България през миналата година. Пик на заболяването обаче има в страни в Европа и в Китай.
„Повече от 10 години търсим този вирус и го изследваме в националния център и дори се наблюдава тенденция за намаляване на честотата на разпространение“, заяви проф. Христова.
„Имаме проучване през последните три години преди COVID-19, което показва честота на разпространение между 4 и 5% от респираторни проби. След това по време на пандемията имахме единични случаи и сега започна отново да се връща“, добави тя.
Ваксина няма, тъй като не е особено тежко това заболяване, каза експертът.
„Вирусът се предавае обаче не само с пръски, но и при директен контакт при прегръдки, целувки, както и от заразени повърхности. Затова не си пипайте лицето!“, подчерта тя.
„Това е един от вирусите, причиняващи остри респираторни заболявания. Протича с повишена температура, хрема, кашлица, но опасността е при малките деца под 5 години и под 1 година, при които се развива ларинготрахит, но слиза надолу, обхващайки долните дихателни пътища с бронхит, бронхиолит и пневмонии“, заяви проф. Христова.
„Бързи тестове няма, тъй като е рядко заболяване. Те се разработват, когато има сериозна циркулация на някои от вирусите“, добави тя.
Специфични антивирусни препарати, които да блокират този вирус, не са разработени, но има лечение в подкрепа на организма, каза още шефът на Националния институт по заразни и паразитни болести.