Ракът на пикочния мехур - безболезнен, безсимптомен и смъртоносен
Мъжете са 4 пъти по-застрашени от жените, както и хората с чести проблеми с уринарния тракт
Ракът на пикочния мехур е сред най-честите онкологични заболявания в урологията, а по статистика се нарежда на четвърто място по честота след ракът на простата, бял дроб и дебело черво. Всяка година около 2000 човека в България губят битката с него, заради късна диагностика- за съжаление, ракът на пикочния мехур е от заболяванията, които се развиват безсимптомно и безболезнено, а причините за неговата поява не са изяснени.
Мъжете са 4 пъти по-застрашени от жените, както и хората с чести проблеми с уринарния тракт - камъни в пикочния мехур, повторно появяващи се инфекции на пикочните пътища.
Това е и причината в годишната профилактична кампания на университетска болница „Дева Мария“ още през януари един от акцентите да бъде превенцията на рак на пикочния мехур при мъжете. До края на месеца мъжете над 40-годишна възраст ще могат напълно безплатно да се консултират с уролог и да направят ехографско изследване на пикочен мехур напълно безплатно в университетска болница „Дева Мария“. За целта е необходимо само да запазят час по профилактичната програма- на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com кабинет ПИКОЧЕН МЕХУР- ПРОФИЛАКТИКА.
„По принцип всякаква кръв в урината е симптом, заради който трябва да се иде на уролог, но ако в допълнение пациентът е възрастен мъж и е пушач, задължително трябва да провери пикочния си мехур и да се изключи наличието на онкологично заболяване. Тютюнопушенето и работата с химикали са сред рисковите фактори за ракът на пикочния мехур. Специално внимание трябва да обърнат мъжете, които работят в корабната индустрия, защото се счита, че те са предразположени“, коментират уролозите от Клиниката по урология в университетска болница „Дева Мария“. Сред симптомите, които изискват консултация със специалист, освен наличието на кръв в урината, са и болка или усещане за парене при уриниране, често уриниране, усещане за необходимост от уриниране много пъти през цялата нощ, усещане за необходимост от уриниране, но без да може да се уринира, болка в долната част на гърба от едната страна на тялото.
„Разбира се, не си мислете, че при наличие на един или повече от тези симптоми непременно имате рак. Важно е, обаче, да консултирате състоянието си, за да е ясно на какво се дължат проблемите“, допълват специалистите.