Българският Кара Ибрахим повлиял най-силно на Робърт Егърс за образа на неговия Носферату
Бил Скарсгорд е гледал "Време разделно", описва го като "великолепен филм" и черпи вдъхновение от него
След дебюта си с „Вещицата“, Робърт Егърс направи така, че киноманите навсякъде по света да очакват с нетърпение всеки следващ негов филм. „Фарът“ и „Викингът“ добавиха още блясък към ореола му на креативен творец. Сега дойде ред на неговия четвърти филм „Носферату“, който вече се прожектира и в кината у нас. Кастът отново е звезден. На екрана ще видите Лили-Роуз Деп, Никълъс Холт, Уилям Дефо и Бил Скарсгорд в ролята на зловещия граф Орлок. Ако с мустаците и смръщеното си лице жестокият вампир ви заприлича на Кара Ибрахим, изигран по незабравим начин от Йосиф Сърчаджиев, да знаете, че изобщо не е случайно. Ето какво казва Бил Скарсгорд в интервю от края на декември:
„Има един български филм, наречен Time of Violence („Време разделно“). Великолепен филм, над 4 часа дълъг, в който се разказва за България през 17 век. И там има един образ, антагонистът във филма, който превзема планинско селище и насила сменя вярата на християните, и той е изключително жесток и страшен. Това изпълнение беше нещо, за което Робърт Егърс говори много в контекста на това кой е бил граф Орлок, когато е бил жив.“
Приемете това за доказателство, че българското изкуство е силно, когато е автентично и свързано с това кои сме и какви сме. Не е нужно да подражаваме на чуждите модели във всичко и всякога. Очевидно оригиналните български мотиви се ценят по света.
* Интервю на Робърт Егърс и Бил Скарсгорд, в което отново се споменава филмът „Време разделно“:
Самият филм определено си струва отделеното време. Вече имах удоволствието да го гледам. Робърт Егърс ще ви потопи в една мрачна готическа атмосфера. По въздействащ начин е пресъздадена епохата от края на 19 век, в която се развива действието. Сюжетът в голяма степен следва този на прочутия роман „Дракула“ на ирландския писател Брам Стокър, публикуван през 1897 г. Но и значително се различава от него в редица детайли. Имената на героите, например, са немски, а действието се развива в Германия. Това е така, защото Егърс отдава почит едновременно на двама свои предшественици. Първият е режисьорът Фридрих Мурнау, който заснема през 1922 г. филма „Носферату“ с Макс Шрек в главната роля. Вторият е „Носферату – призракът на нощта“ – филм на Вернер Херцог от 1979 година. И в единия, и в другия Дракула е граф Орлок, а действието се развива не в Англия, а в Германия.
Отново подчертавам, че всички изброени филми, включително новият „Носферату“, стъпват върху творчеството на Брам Стокър. Просто Робърт Егърс, също като Вернер Херцог, е избрал немската основа, останала още от Фридрих Мурнау, за да построи върху нея своя шедьовър.