Йорданов ден в Созопол: празникът на вярата и смелостта
Стелиян Илиев спаси кръста
На 6 януари Созопол отново оживя, посрещайки един от най-тачените християнски празници – Йорданов ден, известен още като Богоявление. Градът спази своите дългогодишни традиции, събирайки жители и гости за незабравим празник, изпълнен с вяра, смелост и единство. Тържествена литургия и шествие Денят започна с утринна Света литургия в храм „Св. Георги Победоносец", където вярващите се събраха за молитва и благословия.
След службата литийно шествие, предвождано от отец Димитър и кмета на Созопол – Тихомир Янакиев, зам. Кмета Aндрей Николов, зам. Кмета Тодор Дамянов и председателя на Общински съвет Станимир Андонов преминаха през старинните улички на града. С икони и песнопения участниците се отправиха към морския бряг, подготвяйки се за най-важния момент на празника.
Спасяването на кръста в студеното море Кулминацията на Йорданов ден беше хвърлянето на Светия кръст в студените води на Черно море. Въпреки хладното време десетки млади мъже се хвърлиха смело във водата, за да извадят кръста. Най-малкият участник, Йордан, само на 8 години, също се втурна в ледените води наред с останалите смелчаци! Победителят – Стелиян Илиев, беше посрещнат с радостни възгласи и получи благословията на свещеника, както и поздравления лично от кмета Тихомир Янакиев.
„Този празник ни напомня за силата на вярата и обединението. Поздравявам всички участници за смелостта им и им пожелавам здрава и успешна година. Призовавам хората да се обичат!", заяви кметът в своето слово пред събралите се жители. Уникалният обичай на разчупения кръст След изваждането на кръста, Созопол отново спази своята специфична традиция.
Кръстът бе разчупен на две части, като втората половина отново беше хвърлена в морето за повторно спасяване. Петър Драганов успя да извади втората част. Тази уникална практика, която се среща единствено в Созопол, разпространява благословията сред повече хора и подчертава духа на споделената вяра. Символ на надеждата и пречистването Йорданов ден отново доказа, че е не само религиозен празник, но и символ на обединение, духовна чистота и надежда за по-добра година.
Кметът Тихомир Янакиев изрази гордостта си, че Созопол продължава да съхранява своите вековни традиции, превръщайки този ден в истински духовен празник. Тази година събитието привлече множество жители и гости от Варна, София и Бургас, които станаха свидетели на красотата на старите български обичаи, запазени и до днес.