Тази вечер: Луната скрива Сатурн
Денят по-дълъг с 27 секунди
Луната ще скрие Сатурн тази вечер. Това е едно от първите астрономически явления за новата година.
Тази вечер Луната ще закрие газовия гигант с тъмната си страна. „За София явлението ще започне около 20,03 ч., но е добре наблюдателят да е в готовност малко преди това, ако небето ще бъде ясно. Около 20,26 ч. планетата ще започне да се появява от това място в края на лунния диск, където ще се вижда долното „рогче“ на лунния сърп. Около 20,28 ч. за София Сатурн ще бъде вече изцяло открит“, съобщи физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Хоризонт
По време на явлението Луната ще бъде на височина около 19-20° над югозападния хоризонт за Западна България с 25% осветен диск. Явлението ще бъде видимо и с невъоръжено око, но е желателно да се наблюдава с прибор с възможно по-голямо увеличение, обяснява ученият.
От Югоизточна България Сатурн няма да бъде закрит, а ще се наблюдава в непосредствена близост до края на лунния диск.
За Варна планетата ще бъде закрита само отчасти, което е дори по-добре, тъй като няма да е нужно да се изчаква откриването, а ще може да се гледа и снима през цялото време.
Продължителност
Любопитен факт е, че в момента продължителността на денонощието е леко удължена – с до около 27 секунди. „Знаем, че слънчевото денонощие трае 24 часа, но това е средна стойност на база движението на т.нар. средно (усреднено) Слънце, което е фиктивно. През първите дни от годината обаче истинското Слънце ще преминава през долна и горна кулминация, съответно в полунощ и на обяд, с около 27 секунди по-късно на всеки следващ ден. Този темп на закъснение ще намалява и до 11 февруари ще стане 0 секунди/ден. След това денонощията ще започнат бавно да се скъсяват под 24 часа. До 11 февруари общото закъснение на истинското Слънце спрямо средното ще бъде 14 минути“, обяснява още ученият.