От днес ще плащаме повече в магазините за пластмасовите кутийки
Има и нелоялна практика от магазинерите
По силата на нова наредба от днес започват да действат по-високи задължителни минимални цени за пластмасовите опаковки за храни и напитки в супермаркетите, местата за бърза храна и заведенията, съобщава платформата "Ние, потребителите".
Новите минимални цени са:
Кутии за насипна храна: минимум 30 стотинки.
Чаши за напитки и техните капаци: минимум 15 стотинки.
Тези мерки са в съответствие с Наредбата от 2023 г. за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Тази наредба транспонира Директива (ЕС) 2019/904 в българското законодателство, чиято цел е да намали морските отпадъци, от които 70% са пластмасови продукти за еднократна употреба.
Сред засегнатите продукти са:
Съдове за хранителни продукти и пластмасови чаши.
Опаковки и обвивки за хранителни продукти (например на чипс или бонбони).
Съдове за напитки и чаши, тютюневи изделия с филтри (напр. цигарени фасове).
Мокри кърпички, балони, леки пластмасови торбички, пластмасови клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и пръчки за балони.
Изпълнение на директивата в България: В търговските обекти у нас няма достъпни алтернативи за потребителите, което възпрепятства изпълнението на целта на Директива (ЕС) 2019/904. На клиентите се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в много други държави се стимулират търговците да създават "зони без опаковки" и се провеждат кампании за насърчаване на хората да използват собствени контейнери. Някои държави имат изградени депозитни системи, отбелязва Габриела Руменова от "Ние, потребителите".
Нелоялни търговски практики: Наблюденията показват нарушения в обозначаването на цените и коректността на практиките. Например, когато потребителят поиска продукт в плик за намаляване на пластмасата, на касата се начисляват 20 стотинки, дори без да е използвана пластмасова кутия. В други случаи липсва информация за таксуването на опаковките, което клиентите разбират едва при получаване на касовите бележки. И в двата примера е налице нарушение на Закона за защита на потребителите.
Кога ще бъдат санкционирани?