Криптокралицата Ружа Игнатова - провалът на световната полицейска система
И службите са с усещането, че издирваната им се подиграва от Дубай, ЮАР, Русия и България
През последните години полицейските служби по целия свят активно ловят криптобосове, които изчезват с милиарди след рухването на поредна криптоборса или валута. Имат и успехи. Сам Банкман-Фрийд, основателят на FTX, беше арестуван на Бахамските острови и предаден на САЩ, където бе осъден на 25 години затвор за измама на клиенти и инвеститори. Той трябва да плати и 11,2 милиарда долара на ощетените, пише вестник "Сега".
Турски съд осъди основателя на криптоборсата Thodex, Фарук Фатих Йозер, на 11 196 години затвор. 29-годишният Йозер избяга в Албания през 2021 г., после беше екстрадиран в Турция, където наскоро бе признат за виновен за пране на пари, измама и организирана престъпност.
Черна гора екстрадира съоснователя на блокчейн платформата Terraform Lab, До Куон, в САЩ, за да отговаря за срива на криптовалутата си през май 2022 г., който струва на инвеститорите по целия свят около 40 милиарда долара. До Куон бе издирван и от Южна Корея, но Подгорица реши да го предаде на Вашингтон, където се очаква той да бъде осъден.
Списъкът с криптоарестанти е дълъг, но в него липсва името на криптокралицата Ружа Игнатова, която вече 7 години е в неизвестност. От 2017 г. тя се издирва от полицейски служби по целия свят, включително ФБР, Интерпол и Европол. През това време се появиха различни версии за съдбата й, провеждаха се операции и арести, но тя остава недостижима.
Възможните обяснения са две:
-или има мощен международен чадър над нея
-или полицейските служби са безсилни.
Целият живот на 44-годишната Ружа Игнатова е обвит в митове и легенди. Не е сигурно дори къде е родена - има версии за Русе, някое от русенските села или някъде из Плевенско. След това семейството й уж се преместило в Германия, където купува металургичен завод в Бавария. Заводът обаче фалирал през 2012 г. и Игнатова била осъдена условно за незаявяване на фалита навреме.
Не е ясно и какво е образованието на Игнатова - от германския университет в Констанц до Оксфорд.
Криптобиографията на Игнатова започва около 2013 г., когато тя се появява сред създателите на краткотрайната криптовалута BigCoin. След това, заедно с партньора си в BigCoin - Себастиан Грийнууд, тя създава проекта OneCoin, регистриран в Дубай.
Независимо че OneCoin има всички признаци на пирамида от самото начало - мyлти-лeвъл мapĸeтинг мpeжa, където участниците получават комисионна при привличането на нови членове, които купуват криптопакети - проектът постига невероятен успех. Фирмата набира огромни средства от десетки хиляди вложители по целия свят. Игнатова става популярна бизнес дама през 2014 г., за която пишат "Форбс", "Икономист" и други издания.
През 2015 г. започват проблемите с плащанията на OneCoin, но с бърза пререгистрация и преименуване проектът продължава още известно време. Българската Комисия за финансов надзор отправя предупреждение за OneCoin, но това не пречи на фирмата да купува луксозни имоти в България, като многоетажната сграда на ул. "Граф Игнатиев" и бившия ресторант "Крим" за 4,2 млн. евро.
През 2016 г. във Великобритания започва първото криминално разследване на OneCoin, което води до забрани за "валутата". Накрая измамените са 3 милиона души от 21 държави, които са загубили милиарди долари.
Забелязва се благосклонното поведение на полицаи и прокурори по целия свят към Игнатова - въпреки лавината от жалби за измами, тя не е арестувана. Службите се задействат активно едва след като тя изчезва - на 25 октомври 2017 г. слиза от самолет на Ryanair в Атина и повече никой не я вижда. Много държави започват да събират доказателства за пирамидата.
Основното разследване срещу Игнатова се води в Германия, защото тя придобива германско гражданство. Факт е, че първоначално тя е издирвана като българка, а после като германка.
По искане на Германия през 2017 и 2022 г. МВР, ГДБОП и ДАНС в България претърсват офисите на дружеството, разпитват десетки хора и изземват сървъри. В България обаче няма разследване, дело или запори на имоти.
Едва в средата на 2024 г. прокуратурата се раздвижи, образува дело и повдигна задочно обвинение срещу Ружа Игнатова. Това стана след обявяването на награда от до 5 милиона долара за информация, която да доведе до ареста и осъждането й. Американският посланик в София, Кенет Мартен, и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов и председателят на ДАНС Пламен Тончев направиха съвместно изявление.
"Ще бъде повдигнато задочно обвинение на Ружа Игнатова, което освен наказателната санкция ще позволи да предприемем процедура по конфискация на престъпното имущество от пирамидата ѝ OneCoin", каза Борислав Сарафов. Все още не е ясно защо този ход се предприема едва сега и каква част от имуществото, свързано с Игнатова, все още не е продадено.
Пламен Тончев обясни, че компанията майка OneCoin е регистрирана в Гибралтар и че неговата служба се е задействала, когато е установен трансфер на 15 милиона евро. Установено е имущество за над 10 милиона евро, което предстои да бъде запорирано. Той не обясни кой и как е направил трансфера.
Цветелина и бизнесмена КГБееца Валентин Златев правешки са тлавните и първи спонсори на проекта ГЕРБ.
РУЖА обича да пере с ДС банкера Емил Хърсев който и продава имоти и бизнекмена ТАКИ бивш силовак на ВИС2 (групировка по ДС СДСконгрол)
Можете да слушате поредицата на Джейми Бартлет ,който прави детайлно разследване за Ружа и OneCoin, идва и в България.
Последните и следи са хващайки самолет за Гърция с охраната си. Ден по-късно охранителите се прибират със полет без нея.
Тази си плаща където е нужно и всичко е наред и явно знае неща, които я държат над водата. Елементарно е.
Ивелин Михайлов и неговата сходна пирамида няма къде да избяга.
Нищо, че вече я прехвърли на друг. Хах
Съпорт, maybe?? ;-)