Адвокат пита: Защо шофьорът от ДДС аферата за 9,5 млн.лева Живко Попов не е задържан
Този човек си пие кафето в Бургас, не е задържан не знаем дали е разпитван, твърди адв. Светлана Петкова
Бургаският бизнесмен Борис Иванов и доскорошният шеф на Петролната и газова асоциация в България Живодар Терзиев обжалваха гаранцията си от по 25 хил.лева пред Апелативния съд в Пловдив. Магистратите от въззивната инстанция потвърдиха решението на ПОС и задължиха двамата, ако искат да са на свобода, да платят сумата.
В коридорите на съда, адвокатът на Живодар Терзиев - Светлана Петкова запита защо третият обвиняем шофьорът на цистерната на "Мимако" Живко Попов не е в ареста.
„Този човек си кафето в Бургас, не е задържан не знаем дали е разпитван. Чуваме го от пореден човек. Прокуратурата трябва да разбере къде са отивали тези камиони и това гориво”, твърди Петкова, цитирана от Glasnews,.bg. Досега от прокуратурата твърдяха, че Попов е в чужбина.
Арестуваха бургаски бизнесмен за афера с горива за 9,5 млн.лева
Освен адвокат Петкова, в защитата на Живодар вече се включиха и още двама уважавани пловдивски юристи- адвокат Стефан Левашки и адвокат Евдокия Кемалова.
Според нея организатор на схемата е именно Станислав Морфов. През есента на 2014 г. той се е свързал с Живодар Терзиев, като тогава е бил директор на международните сделки на „Нафтекс Петрол" ЕООД. Морфов му обяснил, че фирмата му прикючва с дейността си и издирва дружество с данъчен склад.
Обяснил му за доставките на дизел до Ново село, свързал го с дългогодишния си партньор Борис Иванов, чиято компания доставчик на горива за американската армия „Мимако" ООД. Така според документите фирмата на Терзиев е била подизпълнител на швейцарската фирма "Митън Ханделс", а дружеството на Иванов "Мимако" е транспортирала горивото.
„Той е свидетел по делото и отрича всичко, казва,че не помни дали е получавал комисиони. Как така, като те са били в постоянна връзка по имейли”, заяви адвокат Петкова. Тя представи пред съда кореспонденция по имейл с Живодар, вторият обвиняем Иванов и Морфов. От тях става ясно, че през годините те са поддържали комуникация, изпращани са договори, Анекс и фактури за комисионни.
„След като е започнала проверката на Агенция Митници и Американското посолство бе сезирано От Живодар. Той е изпратил имейл до Морфов, в който пита имало ли е реални доставки до базата в Ново Село и от фирма "Митън Ханделс" знаят ли за договора. Той му отговаря, че е договорът си е читав и фирмата Митън са сериозни, а това е било единственият случай , в която колата не стига до базата заради проверката на Агенция Митници”, уточни адвокатът.
По думите на Светлана Петкова Живодар е въведен в заблуждение и въвлечен в измамна схема от Морфов и Иванов. Тя посочи още, че не е бил нужен предварителен Анекс, за да се случват доставките. „Нямало е никакво нарушение на процедурата и моя подзащитен не се е усъмнил. Той редовно е бил проверяван от НАП и Агенция „Митници””, каза още юристът.
Според адвокат Левашки Живодар няма опасност да се укрие, тъй като има влошено здравословно положение. От друга страна адвокат Кемалова зададе въпросът на какво основание делото се намира в Пловдивската окръжна прокуратура. „Какво ми излизате с пресконференции, какво търси делото тук, на какво основание , то е подсъдно на друг район”, категорична е адвокатката.
В последните си думи пред съда двамата обвиняеми пожелаха да им бъде потвърдена мярката. "Аз съм тъп и упорит, по-добре да видим истината. В моят 30-годишен стаж, основен мотив ми е бил- борбата с контрабандата. Върна ли се назад бих направил всичко това, поставил съм си задачата да дръпнем завесата и да покажем цялата ужасна картина. Да видим движението на парите. Аз в тези 10 години съм контактувал повече с Морфов , защото той е колега, с който сме работили заедно и ме е мотивирал да вярвам във верността в документите. Съжалявам за допуснатите ситуации" , заяви Живодар Терзиев.
Междувременно прокуратурата огласи подробностите от досъдебното производство, според които дружествата са декларирали доставки до полеви учебен полигон „Ново село“ – американска база, на дизелово гориво в огромен размер и с нулева акцизна ставка. Другият привлечен като помагач е Борис Иванов, който е собственик на фирмата-превозвач, работила с дружеството на Терзиев „Зара – Е".
Схемата се състои в следното – дружества, данъчно задължени лица се възползват от възможността да се освобождават от акциз на стоки въз основа на ратифициран международен договор със САЩ без съответните дружества да имат такова право, ползвайки неистински документи.
В резултат на разследването е установено, че товарна композиция (посочена като доставчик на гориво) се отклонява от маршрута до полигона и на други места се извършва претоварване на горивото в друго превозно средство. Терзиев е собственик на старозагорската фирма „Зара – Е" и бивш шеф на Петролната и газова асоциация у нас.
Според прокуратурата за времето от 2014 г. до 2024 г. фирмата му е декларирала пред митническите органи, че е зареждала с гориво американската база на учебния полигон „Ново село", което е освободено от акциз и ДДС съгласно споразумение между България и САЩ, подписано през 2006 година.
Установено е, че доставките всъщност не били извършвани, а данъчните облекчения били получавани въз основа на неистински или с невярно съдържание документи, сред тях имало такива, в които са замесени имената на швейцарско дружество и на американски военнослужещи в НАТО, които не са имали представа за престъпната схема.
Щетите за бюджета от неплатения акциз и ДДС били за 9,5 млн. лв.