Днес се навършват 80 години от смъртта на Петър Дънов
Учителят е погребан в района на т.нар. „Изгрев“ – място, където той често е изнасял беседи на своите ученици и по-късно обявено за паметно
Днес се навършват точно 80 години от смъртта на Петър Дънов – личност, оставила дълбока следа в българската духовна и културна история. Наричан от своите последователи „Учителя“ или "Беинса Дуно", той създава едно от най-колоритните и дискутирани религиозно-философски движения в България – Всемирното бяло братство, известно още като „дъновизъм“. Уникалното при неговото учение е съчетанието на езотерично християнство с окултизъм, което и до днес вдъхновява последователи не само у нас, но и по цял свят.
Раждане, семейство и ранни години
Петър Дънов идва на бял свят на 11 юли (29 юни по стар стил) 1864 г. в малкото варненско село Хадърча, по онова време в пределите на Османската империя. Той е третото дете в семейството на свещеник Константин Дъновски и Добра Георгиева. Баща му – първият български свещеник във Варна – изиграва ключова роля за духовното развитие на младия Петър, а по майчина линия корените му се свързват с чорбаджи Атанас Георгиев (1805–1865), участник в борбите за църковна независимост. Тези семейни традиции и дух на просветителство стават солидна основа за бъдещия духовен път на Дънов.
Пътят към духовното учение
В началото на XX в. Петър Дънов започва да изнася беседи, в които разглежда мястото и ролята на човека във Вселената, както и принципите на морала, психологията и духовността. Постепенно около него се формира общност, наречена „Всемирно бяло братство“ – движение, което се определя като езотерично-християнско и често попада в полезрението на обществените и църковни среди. Самият Дънов предпочита неговите последователи да бъдат наричани просто „ученици на Всемирното бяло братство“, а не „дъновисти“ – термин, който той не одобрява.
Българската държава официално признава учението като религиозно, а през годините то получава регистрация от Дирекцията по вероизповеданията. Въпреки периодите на резервираност от страна на някои институции, впоследствие влиянието на Дънов и неговите последователи нараства – особено след промените в България в края на XX в.
Основни принципи и практики
Учението на Петър Дънов обхваща широк кръг от теми – от етика и духовно развитие до музика, медицина и природолечение. Той подчертава важността на хармонията между човек и природа, като препоръчва специфични упражнения за дишане, медитация и концентрация.
Най-популярната практика, свързвана с него, е Паневритмията – система от музикално-танцови упражнения, които комбинират физическа активност с духовно осъзнаване. Днес Паневритмията се практикува в редица страни по света, сред които САЩ, Канада, Франция, Русия, Конго и Австралия.
Приносът към българската култура
Петър Дънов и неговото учение оставят траен отпечатък върху българската култура. През 1999 г. (в рамките на Европейския месец на културата в Пловдив) Всемирното бяло братство е представено официално, а личността на Учителя намира място в авторитетни издания като „Духовните водачи на България“ и „100-те най-влиятелни личности в българската история“. След 1989 г. Българската национална телевизия (БНТ) излъчва над 15 документални филма, посветени на Учителя и неговото духовно наследство.
Последни дни и паметно място
Петър Дънов умира на 27 декември 1944 г. в София. Погребан е в района на т.нар. „Изгрев“ – пространство, където той често е изнасял беседи на своите ученици. През 1976 г. мястото е обявено за паметно от Комитета за култура под ръководството на Людмила Живкова, а в Централния държавен архив се съхраняват снимки, спомени и множество от неговите лекции и беседи. Всичко това допринася за утвърждаването на Дънов като една от емблематичните фигури в духовния живот на България.
Наричан „Учителя“ от хилядите си последователи, Петър Дънов и до днес се смята за една от най-влиятелните личности в новата българска история. Неговият съзнателен стремеж да обедини духовното с практичното се оказва особено актуален в съвременното общество. Със своята всеобхватна система от идеи и упражнения, Дънов превръща България в център на едно международно движение, посветено на любовта, мъдростта и духовното израстване.
Нали е ричезерват ?
Тази любима на кумунистите секта пак е облагодетелствана от всяка власт.
А тяхното име е Легион.
До2
Напротив !
Бил е личен приятел на комунистическият вожд Георги Димитров.
А Людмила Живкова, също окултистка го е обожавала.
Вероятно е копирана от другаде.
Въпреки, че не съм съгласен с някои от твърденията на Петър Дънов и учениците му (като Омраам Микаел Айванов), все пак книгите им се интересно четиво, което поражда размисъл и тълкуване, а това е добро упражнение за мозъка
А напуска Земята, защото е бил преследван от комунистическата власт,
която е превзела властта в България на 09.9.1944г.
Лъжата променя химическият съств на кръвта
И къса връзката с Бога!