В помощ на възрастни и самотни: Специални гривни ще следят здравето им, а асистенти ще реагират
С евросредства ще се осигурят и домашни помощници, които да доставят храна и лекарства в дома и да извършват някои битови дейности
Гривни на ръката ще следят здравословното състояние на хора, които не могат да се обслужват сами или имат увреждания. При проблем, устройствата незабавно подават сигнал, а асистенти ще реагират.
Грижата се финансира с евросредства. Бюджетът ѝ е общо 100 милиона лева. С парите ще се осигурят и домашни помощници.
Те могат да доставят храна и лекарства в дома и да извършват някои битови дейности.
И сега повечето общини осигуряват помощници, но проектите им изтичат. С новата програма услугата ще продължи без прекъсване и ще може да се надгради с дигитално наблюдение на здравето.
83-годишната Василка Стефановска е сред хората във Враца, които и сега имат домашен помощник по проект на общината, който скоро изтича. И двете деца на жената са починали, а внуците ѝ са далеч.
„Вчера за 30 минути ми изчисти този прозорец и прозореца на кухнята. Най-важното е, че днес съм отворила вратата и е влезнал човек вкъщи, донесъл е свежест отвън“, споделя жената.
Освен домашен помощник, Василка има и гривна на ръката, която следи основни здравни показатели.
„Като ми обясниха, че ще бъда наблюдавана 24 часа, че ще се следи моето здравословно състояние, викам „Бинго, от тото спечелих“, добавя Василка.
„Тази гривна измерва различни физиологични показатели, пулс, ниво на стрес на цялото тяло, дали тя е в движение, как работи сърцето, като тези данни чрез телефон и специално приложение се предават в колцентър“, обяснява Олга Петрова, ръководител на център „Домашни грижи“.
При нужда от колцентъра изпращат асистент в дома или директно екип на спешна помощ.
„Ако има някакво отклонение от нормата относно показателите, активира се аларма, която ни сигнализира, че даденият потребител евентуално има някакъв проблем“, казва Калина Крумова, оператор в колцентъра.
Комбинацията от домашен помощник и дигитално наблюдение на здравето съществува от години в Северозапада. Внедрена е от Българския червен кръст с финансиране от чужбина. Идеята сега е с парите по новата европрограма този модел да го има на повече места у нас.
„Често се случва така, че живеят сами хората, далеч от медицинска услуга и даваме възможност за наблюдение на хора, които действително имат нужда от това“, посочва Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика.
Кандидатстването по програмата от общините започва през януари. Предоставянето на домашни помощници по вече изтичащите проекти ще продължи без прекъсване.
При желание на местните власти ще се предлага и дистанционното, дигитално следене на здравето, като е разрешено различни общини да се обединяват, за да го реализират.
БТВ