Учителската заплата гони 3 хил. лева
Планирано е увеличение през 2025
2855 лв. ще бъде от 1 януари 2025 г. средната учителска заплата. Това следва от проекта на държавния бюджет за догодина, където парите за средно и висше образование за догодина е планирано да скочат от 4.1% на 4.8% от БВП, или от 8.4 млрд. лв. на 10.3 млрд. лв. 499 млн. лв. от тях ще са за запазване на политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал, така че те да достигнат 125% от средната брутна заплата за 2024 г., която е 2284 лв., пише в проектобюджета.
По оценки на експерти обаче с тази сума не се подсигурява реално увеличение на учителските заплати, с което те да достигнат 125% от средната. За целта скокът в заплатите следва да е 21.5%, а в действителност той ще е само 12.8%, коментират те, пише Сега.
На теория сред политиците има консенсус учителските заплати да се поддържат ежегодно в размер на 125% от средната за страната. На практика обаче дори и за 2024 г. те не достигнаха този процент на много места. По оценки на директори средната заплата за педагогическите специалисти за т.г. е около 115% от средната за страната. Колко ще е ръстът на минималната учителската заплата, също все още не е ясно. Директори очакват той да е около 14%, какъвто процент съобщи просветният министър проф. Галин Цоков.
Това би означавало около 2112 лв. стартова учителска заплата. В момента началната минимална заплата на педагозите е 1853 лв. Минималното възнаграждение за старши учителите и старши възпитателите е 1911 лв., а за главните учители и главните възпитатели - 1985 лв. Директорите получават най-малко 2257 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите - 2088 лв. Общо за предучилищното и училищното образование за 2025 г. по общинските бюджети за делегираните от държавата дейности са разчетени допълнителни близо 585 млн. лв., в т.ч. за покриване на увеличението на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. - от 933 лв. на 1 077 лв., както и за поддържане на учителските доходи до ниво от 125 на сто от средната работна заплата за страната.
За висшето образование са планирани около 400 млн. лв. повече от миналогодишния бюджет, за да могат да достигнат заплатите на преподавателите 180% от средната работна заплата за изминалата година. Около 8 млн. повече има за наука и за увеличение на издръжката на БАН. Предвид нестабилната политическа ситуация, не е ясно дали изобщо така предложеният проект на бюджет ще бъде приет, както и какво ще се случи с плановете за образованието, ако документът не бъде приет.
Това никъде го няма!!!
Извинявам се ама касиерка в магазин взема повече нетна заплата с ваучери и има процент намаление когато пазарува от магазина в който работи.
Преди десетина дни говорих с мъж, който от 4-5 месеца работи в Метро да подрежда стока по рафтовете. Той каза 1600лв нетни, като начална заплата, плюс това му осигуряват храна в столова в самото метро на супер ниска цена, казва нахраних се за 2,38 лева, ястие, хляб и десерт, плюс това му перат работното облекло на химическо, не разнася работите дрехи до домът си, плюс това са му дали и карта с която да пазарува от магазина със средно 30% намаление. Та кое е по на далавера, да редиш стока в Метро или да ставаш учител и да се ядосваш с кретенчета?
Със сигурност и стойностните колеги ще го приветстват!
Знаете ли, че си позволя да дам само едничък пример от преди ~14 години: Планиране на учебна дейност по програма в дневник на група в ДГ.. Изключително нешлифован почерк, липса на пунктуация, правописни грешки!
И това е учител с ~ 16/17 год. трудов стаж към онзи момент!
Контрапункт: колегата й е с перфектен почерк, грамотност, стил. Тази колега за пример беше ~ 50 год./ тогава.
Едва ли и сега е по- различно??
до читател