Планът за възстановяване бил като BETL, но бивш вицепремиер хвали бюджета заради ДДС на ресторантьорите
Трябва отдавна да стане това, но виждаме един вой и малко го обръщаме на тирания на малцинството, коментира Атанас Пеканов
Единственото хубаво нещо в Бюджет 2025 е връщането на ДДС на ресторантьорите. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ бившият вицепремиер Атанас Пеканов.
„Трябва да сме честни, че отдавна беше нужно да стане това, но виждаме един вой. Малко го обръщаме на тирания на малцинството“, добави той.
„Няколко представители на бранша окупират ефира и казват „това е нещо много страшно“. Кое? Те искат да се запази неравното третиране на един сектор спрямо други“, коментира Пеканов.
„Разходите са прекалено надути. Има 7 млрд. лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Парите няма да ги вземем. Огромна част от тях ще трябва да отпишем“, уточни той.
„Всички средства, които не сме изхарчили досега, ще трябва да напишат в проекта за макрорамката за следващата година, защото им изтича времето. Малко като пирамидата BETL започва да изглежда този ПВУ, защото няма да ги вземем, но всеки продължава да убеждава, че ще ги получим“, коментира бившият вицепремиер.
„Още през лятото ви предупредих и виждате какво казват от Европейската комисия, че ако не правим реформи, няма да вземем парите“, добави той.
За да може да се приравним с другите страни, трябва да инвестираме много повече в науката, а не да вземаме парите от сектора, каза бившият вицепремиер.
„Италия получи вече шесто плащане по ПВУ, а България още е на първото. Ако знаех преди две години, че парите, които ни се отпускат, ще са последни, щях банкет да вдигна“, добави той.
„Политиците може по време на предизборната кампания всякакви неща да казват. Може да твърдят, че реформи няма да се правят, за да може да изпратят своите представители, където трябва, например Волгин в Европарламента, за да печели заплата в евро, но като минат изборите, е нужно нещо да правят. Мелони също беше много против реформите в ПВО и казваше, че щели да се разберат с Еврокомисията, но реформите се случват, защото се оказа практичен консервативен политик“, коментира Пеканов.
„Реформите са свързани с някакво усилие. Ако не изискваха това, щяха да бъдат осъществени. Пътната карта за декарбонизация събужда страхове у хората, че нещо страшно ще направим. Ама тя е само прогноза за това какво водещи български експерти очакват в енергийната система на Европа и съответно в България през следващите 10-15 години. Много неща ще се променят, но все пак трябва да имаме посока. Това е като прогнозата за времето, а те я скъсаха“, добави той.
Тя неслучайно ходи да танцува Илон Мъск, а нашите политици късат кабели и пътната карта за декарбонизация, която е документ, от който щяхме да получим много средства, обясни той.
„Имаше една хубава идея да правим газова централа по ПВУ, за да балансираме, когато няма евтин ток, но Асен Василев каза, че газта била за русофилите и се отказаха да реализират проекта, а сега купуваме ток от Гърция. Съседите си я направиха по същия план“, заяви бившият вицепремиер.
Накрая Цветанка Ризова го пита дали се вижда като равно отдалечен премиер, а той отговори с „не бих казал“ и добави, че такива хора, които много философстват, партиите не ги канят за такива постове.