Изправени ли сме пред екокатастрофа заради сенчестия флот на Русия?
Експертът по сигурността Йордан Божилов коментира сблъсъка на двата петролни кораба в Керченския проток, като каза, че сме изправени пред голям проблем
Сенчестият флот на Русия, който е бил създаден, за да избягва санкциите, наложени заради войната в Украйна, крие голяма опасност за нашия регион, коментира пред БНТ експертът по сигурността Йордан Божилов.
„На стари кораби се товари нефт и се кара в различни части на света, където го претоварва на други плавателни съдове. Изключително опасно е това, защото те нямат застраховки и всичко, което виждаме, ще донесе големи проблеми, включително и екологични за нашия регион“, обясни той.
При корабокрушението край Керченския проток вчера загина един моряк, а други 26 бяха евакуирани. Разливът се движи към остров Тузла в пролива. На място са министъра на природните ресурси Александър Козлов и шефът на руската агенция за опазване на околната среда Светлана Радионова, които оценяват екологичните щети.
Причините за потъване на двата танкера с общ товар от близо 9 000 тона мазут още се установяват.
Единият кораб се е пречупил на две. Започнали са две разследвания за нарушаване на мерките за безопасност.
Украинските власти заявиха, че Русия използва речни плавателни съдове в открито море в условията на буря.
Украйна вече обвини Русия, че създава заплаха от мащабна екологична катастрофа в Черно море, като пренебрегва международните мерки за сигурност.
Руски представители засега не посочват количеството изтекли петролни продукти. Според руската страна част от товарът е останал в потърналите кораби, а друга е на дъното заради ниските температури.
От Русия все още не са потвърдили какво количество петролни продукти са се излели в морето, но по всяка вероятност става дума за хиляди тонове. Добрата новина е, че замърсяването, което вероятно ще достигне до вътрешността на Черно море, може би ще остане там в циркулационни вихри. Такава е прогнозната на експерта по хидродинамика доц. Николай Вълчев от Института по океанология във Варна.
Според него през следващите дни в района на Керчеснкия проток ще се формира локална циркулация, която ще задържи замърсяването в североизточната част на Черно море и съответно далече от Украйна.
Учени от института по хидрология са в готовност да използват компютърни модели за прогнозиране на разпространение на петролните разливи, а от Байновата дирекция са в готовност за взимане на извънредни проби.
Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е в контакт със свои колеги от Румъния и Украйна. Поискана е информация от Турция и Грузия.
Единият вариант е да се присъединим към Турция и да станем някаква тяхна провинция, като това би било предимно в тяхна полза. Това сигурно ще стане до стотина години така или иначе, ако все още го има светът, такъв какъвто е.
Вариантът да се върнем в руската сфера на влияние също що-годе е напълно отпаднал... така че ще си натискаме парцалите за няколко цифрови еврака, ще ядем манджа с брашно от червеи и ще гледаме педали как пеят кой е най-големият педал... Европейска утопия.
...
По-добре да завалят балистични ракети :))
Искахме по-добре и се получи както винаги
Надо пить меньше