Защо бъдещите майки трябва да се изследват за токсоплазмоза? С помощта на Д-р Иван Макавеев, това разбраха ученици от Карнобат
Токсоплазмозата е широкоразпространена и се причинява от едноклетъчния паразит Toxoplasma gondii
Учениците от XI и XII клас на „СУ Св. св. Кирил и Методий“ в град Карнобат станаха първите, които по интересен начин бяха запознати с важността на изследването за токсоплазмоза, особено сред момичетата на тяхната възраст. Темата представи д-р Иван Макавеев от лаборатория „ЛИНА“ - един от малкото специалисти по паразитология както в Бургаско, така и в страната. Той изнесе презентация по покана на преподавателя по Биология и здравно образование г-н Николай Михайлов. Неотдавна г-н Михайлов сам се е срещнал с болестта и оттам с д-р Макавеев, от който е разбрал колко е важно да има скрининг за нея сред подрастващите момичета. На презентацията присъстваха и гости от друго училище – седмокласници от ОУ „Христо Смирненски“ в града.
„Токсоплазмозата е широкоразпространена и се причинява от едноклетъчния паразит Toxoplasma gondii. При здрави хора заболяването протича най-често асимптомно и човек заболява и оздравява без да разбере. Опасността от токсоплазмозата се появява, когато бременна жена се зарази за първи път по време на бременността. Тогава може да се засегне плода в различна степен. Токсоплазмозата е опасна и при хора с тежък имунодефицит“, заяви д-р Макавеев. Той акцентира на важността от скрининг по отношение на токсоплазмозата сред момичетата на възраст около 16 години (преди забременяване).
„Ако преди забременяване се докажат специфични IgG антитоксоплазмени антитела, при бъдеща бременност жените могат да са спокойни по отношение на заразяването с токсоплазмоза, защото имат имунитет, който предпазва плода. Ако обаче нямат имунитет, е добре да се изследват преди, в началото и в средата на бременността, за да се установи навреме евентуално заразяване“, допълни д-р Макавеев.
Как да се предпазим?
На бременни жени непреболедували токсоплазмоза, се обясняват профилактични мерки за предпазване от заразяване, а именно: консумация на добре термично обработено месо, старателно измиване на плодове и зеленчуци, измиване на ръцете, когато се реже сурово месо или се разбърква кайма, да няма досег до котешката тоалетна при наличие на домашен любимец - котка.
Кои са механизмите на заразяване?
Първият е при контакт с котки. Те са краен гостоприемник, отделят паразита чрез фекалиите си, а се заразяват от месото на уловени мишки, врабчета или ако бъдат хранени със заразено сурово месо от различни видове бозайници. Затова е добре домашните котки да се хранят с гранули или друга храна, предназначена за тях. Вторият механизъм е при консумация на не добре измити плодове и зеленчуци, а третият – на сурови или не добре изпечени месни продукти (най-често при хората), може да има заразяване при преливане на кръв или трансплантация на органи (изключително рядко).
Презентацията предизвика интереса както на момичетата, така и на момчетата. Бяха зададени въпроси относно лечението, очната форма на заболяването и др.
Кои са изследванията за токсоплазмоза?
„Изследват се антитоксоплазмени IgG, IgM, IgA антитела, както и т.нар. IgG авидитет. Понастоящем изследването на антитоксоплазмени IgG се поема от Здравната каса“, каза д-р Макавеев. Той представи и технологичното оборудване и екипа на „ЛИНА“, която е най-модерната лаборатория в страната.
Презентацията завърши с благодарност от д-р Иван Макавеев към г-н Михайлов и ръководството на училището за поканата да говори пред децата. Преподавателите от своя страна изразиха желание да посетят „ЛИНА“ заедно с учениците през пролетта.
“За мен е важно бъдещите майки да са информирани и да разберат смисъла от профилактичното изследване за токсоплазмоза. Затова ще се радвам да направим презентацията и в други училища в Бургаска област, а защо не и в цялата страна“, заяви д-р Макавеев.