Какво трябва да знаете за съвременните климатици?
Все по-рядко се срещат домакинства, които не използват климатик за отопление или охлаждане у дома. Тези системи са необходими през по-голямата част от годината заради географското разположение на страната. Тенденцията е към подмяна на печките на твърдо гориво с по-екологични уреди. Затова в климатиците, особено ако обмисляте да се сдобиете с такъв.
Каква е разликата между конвенционалните и инверторите климатици?
За обикновените климатици е характерно постоянно да се включват и изключват. Това е така, защото компресорът работи на пълна мощност до момента, в който температурата в помещението стигне зададената, след което се изключва. Непрестанно включване и изключване на системата я прави неефективна и води до висок разход на енергия. За сметка на това при инверторните климатици принципът на работа е съвсем различен. При достигане на желаната температура компресорът не се изключва, а вместо това продължава да работи на по-ниски обороти. По този начин се получава по-малко шум и повече икономичност, а това пести пари.
Добрата новина е, че на пазара у нас преобладават инверторните и хиперинверторните системи, така че няма нужда да се притеснявате за недостатъците на конвенционалните устройства. Каквото и да изберете, ще получите много по-голяма икономичност от преди. Търговската мрежа изобилства от производители и модели, като ценовият диапазон варира. Един от доказаните и надеждни доставчици на климатици висок клас е klimatici.bg. На техния сайт ще намерите богата гама от модули с невероятни характеристики и функции. Те не само имат стилен дизайн, но могат да се похвалят с висок SCOP и SEER. Освен това нивото на шум на вътрешното и външното тяло е значително намалено, осигуряващо пълен комфорт както на вас и вашето семейство, така и на съседите.
Какви видове климатици има?
В днешно време има различни видове климатици според броя на външните тела и начина на монтиране.
Сплит системи
Най-разпространени са сплит системите, които представляват два основни блока: единият се монтира в самото помещение, а другият - навън. Разновидност на този модул е мултисплит системата. При нея към едно външно тяло са свързани до 4 - 5 вътрешни.
Стенни и подови
По отношение на мястото на монтаж има стенни и подови климатици. Стенните могат да се поставят във всяка стая, като е важно да са разположени в близост до прозорец. Докато подовите са подходящи за помещения със скосени тавани, където няма възможност тялото да се качи нависоко. Те са по-добри в отоплението, отколкото в охлаждането.
Касетъчни
Освен тях има и касетъчни модели, които се слагат на окачен таван. Те работят с колектори, които разпределят въздуха в четири посоки.
Канални
Тези климатици са с малки размери, но въпреки това са изключително ефективни. Предназначени са за скрит монтаж. Обикновено не се виждат, защото са скрити в тавана. Това е чудесна новина за всеки, който не иска да разваля естетиката на дома.
Мобилни
При тези уреди няма външно тяло. Устройството може да се мести от стая в стая и да се ползва навсякъде. Един минус на мобилните климатици е шумът, който генерират. Идеални са за охлаждане, но не са толкова ефективни при отопление.
Основни функции на климатиците
Модерните климатични системи имат голям набор от функции, които правят работата по-икономична и оптимална, като същевременно улесняват потребителите. Вграденият Wi-Fi модул позволява да контролирате температурата в помещението навсякъде и по всяко време. Режимът Sleep намалява оборотите на машината, за да ви осигури една тиха и спокойна нощ, а турбо режимът дава възможност да достигнете зададената температура максимално бързо.
Освен това има специални функции за пречистване на въздуха, включващи различни филтри като йонизатор, катехинов филтър, фото-каталитичен филтър от титаниев апатит и сребърен филтър. Тяхната цел е да премахват алергените, да убиват бактериите и да неутрализират неприятните миризми. Някои дори могат да предотвратяват образуването на мухъл и да насищат въздуха с отрицателни йони - полезни за облекчаване напрежението и релаксиране.
Други модели климатици имат и режим за самопочистване, който предотвратява натрупването на плесен и влага по вътрешното тяло. Няма как да не споменем и това, че някои уреди имат нагревател на външното тяло. През зимата той предпазва компонентите на климатика от измръзване и позволява на системата да функционира дори при много ниски външни температури.
Сред другите функции влизат икономичния режим, интелигентното насочване на въздушната струя встрани от хора, безшумната работа на вътрешното тяло и самодиагностиката, която сама показва какъв е възникналият проблем. Опциите наистина са разнообразни.