Напрежение срещу шефа на РЗОК-Бургас, усложнявал работата на болниците
Документооборотът на хартия затруднява неимоверно лечебните заведения и те го окачествяват като административен тормоз
Районната здравноосигурителна каса в Бургас, съгласно чл. 440, ал. 4 от Националния рамков договор изисква от болниците да предоставят на хартиен носител всякаква документация при проверки. Това включва всички лицензи, сертификати, графици, договори с лекари, декларации и т.н.
В случая обаче става въпрос за абсолютно всички документи, които вече са подадени в началото на годината и касата би трябвало да ги има. Освен това самите лечебни заведения при промяна на обстоятелства са задължени да информират регионалните каси.
Това се казва в статия на Българския здравен портал zdrave.net.
Ако се погледне точката на договора, това е стриктно изпълнение на буквата на закона. Реално обаче по този начин лечебните заведения се затрудняват изключително много, тъй като това са десетки и стотици страници, които трябва да бъдат сканирани и изпратени, при условие, че повечето от тях вече са подадени към регионалната каса. И всичко това трябва да бъде правено отново и отново при всяка една проверка на институцията.
Това породи напрежение сред болниците към директора на касата, тъй като самото отчитане отнема много повече време и за повечето документи е безпредметно. Според засегнати целият този документооборот, особено пък и на хартиен носител, затруднява неимоверно много самите болници и те го окачествиха като административен тормоз.
Те дадоха пример как лиценз за образна диагностика има давност 10 години и няма никаква нужда до изтичането на този период той да се представя на всяка проверка.
От лечебните заведения изрично казаха, че подкрепят проверките и това е правилният начин да се осъществява контрол в системата, но те да бъдат извършвани така, че да не се затрудняват изпълнителите на болнична помощ с излишна бумащина.
Този начин на проверки буди и недоумение особено на непрекъснатите призиви как трябва да се върви към дигитализация на системата, за да се облекчи работата и да не се губи излишно време. Подаването и складирането на огромни количества документи единствено забавя и оскъпява чисто административната работа както на регионалната каса, така и на болниците.
Подобни проверки има във всички районни каси в страната, но не се изисква всички документи да бъдат на хартиен носител.
За да се избегне всичко това е достатъчно при проверката да се изискват на хартиен носител единствено документите, които показват някаква промяна в съществуващите обстоятелства към момента.
Решението на този проблем е в ръцете на директора на регионалната каса д-р Лъчезар Томов, който има правомощията да се опита да улесни работата на лечебните заведения, а не да я усложнява допълнително.
Дайте шанс болниците да вземат пари безогледно.