Средствата за детската болница в Бургас не са заложени в държавния бюджет за 2025 година, кметът призовава за обединение
Димитър Николов е изпратил писмо до председателя на НС доц. Наталия Киселова и бургаските депутати с искане парите да бъдат гарантирани в републиканската макрорамка
В проекта за държавен бюджет за 2025 година не са предвидени 45 млн. лева, нужни за завършването на един от най-важните проекти в здравеопазването – детската болница „Света Анастасия“ в Бургас. Новината е обезпокоителна, но нищо не е загубено, все още.
В тази връзка, кметът Димитър Николов е изпратил писмо до председателя на НС доц. Наталия Киселова и бургаските депутати с искане средствата за детската болница да бъдат гарантирани в републиканския бюджет за 2025 г.
Николов изрази увереност, че държавата ще гарантира част от финансирането, което ще компенсира забавянето на отварянето на оперативните програми, които също са източник за финансиране на изграждането ѝ, освен общинския бюджет.
До момента, детската болница в Бургас се изгражда по график и вече е готов предпоследният, седми етаж. Възложител на изграждането ѝ е Община Бургас, но болницата касае не само града и Югоизточния регион, но и цяла България. Проектът доведе и до безцпрецедентното обединение на 18 общини, които застанаха зад идеята.
„Убеден съм в единната воля на гражданите, общината, общинските съветници, народните представители и държавата за изграждането на детската болница в Бургас. Нейното стартиране тръгна с обща подкрепа, сигурен съм, че ще я финализираме успешно пак с обща подкрепа. Защото всеки участник в това дело знае, че е част от създаването на нещо важно и значимо!“, коментира Димитър Николов.
Той изрази увереност, че в края на 2025 г. многопрофилната детска болница „Света Анастасия“ ще отвори врати и ще предложи качествено здравно обслужване на най-малките.
Флагман.бг припомня, че общината работи по проекта приоритетно през последните 4 години.
През 2020 година създаването на детската болница бе подкрепено от мултинационален екип от експерти от над 10 държави, обединени от Международен консорциум IDOM, Испания, избрани от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в рамките на Техническа помощ от страна на банката.
В болницата – освен задължителните диагностично-консултативни и лечебни дейности, определени със закон – се предвижда да функционират още Център за лечение на редки болести при деца (типични за региона), комуникационен и координационен център, Пациентски център и Център за телемедицина, чрез които ще се гарантира равен достъп на всички пациенти до качествена здравна грижа.
Досега при изключително изгодни условия и дълъг период на възстановяване са осигурени 25 млн. лева кредит от Европейската инвестиционна банка, както и 35 млн. лева от държавния бюджет през настоящата година.