Д-р Анастасия Проданова, специализант в ЛИНА: Профилактиката е ключ за справяне с онко заболяванията
Емоциите я насочват към медицината, а желанието ѝ да усвоява новостите към общата и клинична патология
Зад всеки лабораторен резултат от биопсия или цитонамазка стои лекар. В повечето случаи той е специалист по „Обща и клинична патология“. Именно в тази област е избрала да се развива и д-р Анастасия Проданова, която провежда следдипломното си обучение в „ЛИНА“. Всеки ден нейните ментори изследват материали от пациенти със съмнения за или с ракови заболявания, както и проби от цитонамазки. А д-р Проданова се учи и на най-малките подробности в хистологичните и цитологичните анализи в най-модерната база в страната.
Българските корени я водят от Украйна в България
Тя е млада и нежна, но с решителен характер и с хъс да учи всички новости в професията, а те не са малко. Родом е от Болград, Украйна. Решава да следва тук, защото има български произход. Завършва „Медицина“ в МУ-Варна, където бързо се приспособява към средата и започва да се чувства в свои води. „Реших да свържа живота си с медицината, защото от малка исках да лекувам хората и най-вече моите близки. Това чувство се зароди в мен, когато баба се разболя. Мислех какво да направя, за да помогна. Така осъзнах, че медицината е моето призвание“, споделя д-р Проданова.
Емоциите я насочват към медицината, а желанието ѝ да усвоява новостите към общата и клинична патология. „Това е развиваща се област на медицината и постоянно навлизат все по-нови и по-нови технологии. Откриват се нови туморни маркери. Специално областта на онко патологията е много динамична. И тук е моментът да подчертая, че основното за справяне с тези заболявания е профилактиката, затова не трябва да я пренебрегваме. Тя може да спаси както нашия, така и живота на нашите любими хора“, казва д-р Проданова. Убедила се е в това лично от различни случаи на пациенти.
Акцент на превенцията
„Радвам се, че от лаборатория „ЛИНА“ участваме в скрининговата кампания на Министерството на здравеопазването за рак на маточната шийка. Притеснява ме това, че голям процент от нежния пол страда от това заболяване. Обикновено са засегнати жени в репродуктивна възраст, които много често остават без възможност да имат собствени деца. Затова моят апел към дамите е да посетят своя гинеколог. Освен преглед, той ще им вземе и проба за цитонамазка, която може да бъде изследвана в „ЛИНА“. Трябва да знаем, че ракът на маточната шийка застрашава не само живота на жената, но и възможността ѝ да стане майка, ако е във фертилна възраст“, обяснява д-р Проданова.
Защо „ЛИНА“?
Защото е най-доброто място за реализация.
„Миналата година се преместих в Бургас. Тогава разбрах, че тук медицината се развива доста по-бързо, отколкото в по-голямата част от градовете в България. Видях базата на лаборатория „ЛИНА“, която е впечатляваща, и реших да проверя дали има възможност да провеждам специализацията си тук“, заявява д-р Проданова.
В „ЛИНА“ ѝ допада това, че има опитни и знаещи колеги, които работят с едни от най-високите технологии в страната. Лабораторията разполага и със сканиращ микроскоп, който открива 10 пъти повече клетки в сравнение с обикновените. Находките от него разбира се се преглеждат и валидират от лекар.