Това не са стриптизьорки, а балет, твърди Гонзо
Сериозно ли мислите, че такива неща е имало, ядосва се президентът на БФС
Президентът на БФС Георги Иванов даде интервю за предаването "Арена спорт" по БНТ, в което говори по актуални теми около родния футбол. Иванов сподели мнението си за преминалите чествания за 100 години организиран футбол у нас, като не пропусна и изразеното недоволство от някои от бившите национални състезатели, които не присъстваха на гала вечерта.
Какво е най-важното от разговорите с президентите на ФИФА и УЕФА, които бяха в България за честванията на "100 години БФС".
- Разговорите, които сме водили за развитието на българския футбол, имаме планове от лятото на другата година, да направим футболна академия, която ФИФА и УЕФА да ни помогнат, за да можем да я изградим. Да я финансират и да можем да направим нещо различно, защото основното финансиране е от тези две организации. Ние нямаме абсолютно никакво финансиране от държавата. Може бе сме единствените в Европа, които нямат финансиране от държавата.
Шокиращо: БФС отпразнува цял век със... стриптийз
Това беше момент от историята, който беше за цялата футболна общественост. Организацията беше трудна. Имаме отлични взаимоотношения с президентите на ФИФА и на УЕФА. Доволни сме от гала вечерта, която протече. Сега, след привършването, многото негативни коментари, които има, и това ме изненадва, че не говорим колко беше важна тази гала вечер за българския футбол, а говорим за негативните неща, които се случват около нея.
Звучи, малко като шега, казаното от Джани Инфантино, че е напълно възможно, в някакъв етап, да получим домакинство на голям футболен форум. Шега ли е?
Ако погледнем настоящата инфраструктура е шега. Но, ако успеем да изградим стадиони, да изградим инфраструктурата, която е нужна за провеждането на такъв форум, напълно е възможно. В нашата държава най-големият проблем е инфраструктурата. Самите отбори не могат да я поддържат сами, защото стадионите са или държавни, или общински. Детско-юношеският футбол, за който всички ние се борим да го развиваме, е приоритет на клубовете. Ние искаме съдействие от държавата, за да можем да развием по всякакъв начин школите о те да произвеждат футболисти, с които всички да се гордеем.
Относно въпроса с поканените и непоканените. Какво е обяснението, вярно ли е, че не са били поканени посочените имена?
- Ще обясня. Тази тема малко се преекспонира. Хората, които бяха поканени, ние първо проведохме телефонни разговори с тях, за да могат те да потвърдят, или откажат, присъствието си в самата гала вечер. Идеята на самата гала вечер беше да поканим европейските федерации, плюс президентите на ФИФА и на УЕФА, да поканим легендарните футболисти от САЩ" 94, които присъстваха на това събитие. Те са поканени в качеството си на ръководители във футболната централа. Всеки един от тях е бил - Борислав Михайлов президент 18 г., Данчо Лечков - вицепрезидент, Емо Костадинов - вицепрезидент. Както бяха поканени Вальо Михов, като бивш президент и Михаил Касабов. Още преди самото събитие казах, че ние, февруари месец, ще направим друго събитие, с което ще почетем подобаващо всички легенди, които са дали за българския футбол.
Когато говорим за някои хора, които са непоканени, недоумение буди в мен поведението на Стилиян Петров. Казвам го честно и съм разочарован от това поведение. Казвам защо. Добрин Гьонов, който е зам.-изпълнителен директор във федерацията, беше упълномощен да му се обади. След обаждането, което има, към Стилиян Петров, той казва, че не е моментът да дойде на това събитие. Когато вие ми откажете да дойдете на събитието "100 години футбол в България", след това да излизате, два дни по-късно и да обяснявате как не сте поканен, дали това нещо е сериозно или е мъжка постъпка. Сега, вместо да излизат позитиви от това събитие, почват да излизат негативи. Почват да излизат неща - танцували по масата, стрийптизьорки...Сериозно ли мислите, че такива неща е имало? Ако трябва да говорим за балета, в който излязоха някакви 20 секунди, това е балет. Те са част от програмата. Не е имало нито стрийптизьорки, нито афтър партита. Безкрайно съм разочарован, защото това събитие го направихме, за да направим стъпка напред. С ФИФА и УЕФА, с всички останали партньори от европейските федерации. Смятаме, че с тях можем да си партнираме, за да развиваме футбола. И накрая какво стана? Изместихме фокуса на самото събитие кой е поканен и кой не е. самото събитие не беше организирано да каним бивши футболисти. Тези футболисти, които бяха поканени, са участвали в ръководството на БФС.
Но, аз предвидих, че ще има такава реакция, затова накарах на тях тримата да им се обадят и да ги поканят лично. На Мартин Петров му пишат съобщение кой го търси, той не отговаря. Стилиян Петров го канят - не е моментът, след това излиза "никой не ме е поканил". Бербатов не мога да го намеря, защото той не си вдига телефона. Смятам, че ние, показахме уважение към тях тримата. Трябва също да се подчертае, че аз, когато спечелих Конгреса, ги поканих да влезнат в Изпълкома. Те не пожелаха. Когато февруари месец ще бъде събитието, ще направим усилия те да дойдат и да ги наградим подобаващо, защото те са едни от най-добрите футболисти в последните 20 години. Ние имаме цялото уважение към тях, но, в крайна сметка, уважението трябва да е взаимно. Може би това е моя грешка, че ние, месец преди това, не рекламирахме самото събитие, за да разберат хората за какво е и това го приемам като упрек и може би това е грешка. Хората, които се сърдят - сега им казвам искрено: Извинявам се, че не сте поканени. За да можем да приключим тази тема и повече да не си говорим защо не е поканен Иван, Петкан или Драган.
Какво се случва с идеите за промени в администрирането на първенството?
- Има срещи между представители на клубовете и нашите екипи, като говорим за Професионалната лига, която да менижира първенството. Текат разговори. Упълномощили сме Добрин Гьонов, който да бъде водещият във всички разговори. Правят се работни групи, които трябва да ми предложат на мен, за да мога аз, или Изпълкома, всички заедно, да сме спокойни - ако се прехвърли първенството към Лигата, че всичко ще бъде наред. Какво ще бъде финансирането в тази лига е - трябва да видя какво ще бъде тяхното предложение, за да видим, дали това изобщо може да се осъществи.
БФС смени шефа на съдиите. Каква е оценката ви за Станислав Тодоров, откакто пое длъжността?
- Не мога да не бъда доволен от него. Има период, в който от скоро той стана шеф на съдиите, има спокойствие в клубовете. Да, винаги ще има недоволни, винаги ще има грешки, защото там стои човешки фактор. Всички съдии ще бъдат оценявани на базата на представянето си по време на официалните мачове. Ще бъда безкомпромисен към тях. И ако те не се справят - още декември ще има освободени.
Има ли съдии, които отговарят на онази реплика, "Който не може, да свири на село"?
- Има. Затова съм дал задача да ми изготвят кои съдии не се справят и нямат място да свирят в Първа и Втора лига.
Т.е. да очакваме развитие и в тази насока?
- Разбира се. Когато не се справя някой, няма как да продължим. Всяка допусната грешка, може да е неумишлена, но тя се случва.
Обмисляте ли оптимизация на системата ВАР, която също внася не малко скандали?
- Преди началото на сезона вкарахме допълнителни две камери, плащаме над милион лева за ВАР, за да можем да поправяме грешките на съдиите. Но, на някои стадиони не можем да използваме ефективно ВАР заради самата инфраструктура. Реалността е, че нашите стадиони, в момента не отговарят на всички изисквания за ВАР.
Видяхме всички проблемите с терените. Националният отбор също си изпати. Ще има ли промени в лицензирането на съоръженията?
- Много от критериите, които искаме да наложим, клубовете не могат да се справят с тях. Имаме препоръки от УЕФА какво трябва и всяка една година обръчът се стяга около клубовете. Но, ние, по някакъв начин, влизаме и в положението на клубовете. За нас не е приоритет да убием някой клуб и да покажем, че той не става. Това, което се случи лятото със самите стадиони, много хора обвиняват БФС, самите клубове трябва да се грижат за техните стадиони. Общините трябва да се грижат за инфраструктурата. Защото те са или общински, или държавни. Не са на БФС. Ние нямаме достатъчно стадиони, които да отговарят на изискванията. И ако забраним три отбора от 16, нямат стадиони. Ако забраним на още 4 отбора, защото терените им изгоряха по време на летните жеги...
Футболът затова е интересна игра, защото се играе на кал, на дъжд, на сняг, в мъгла. Затова се казва мъжка игра. Хората трябва да разберат - Футболният съюз не може да строи стадиони, ние сме администратори на първенството. Клубовете са частни, като клубовете от Първа и Втора лига се издържат от собствениците си. Общините трябва да се грижат за техните съоръжения. БФС има най-малка вина за случващото се със самата инфраструктура.
Кратката ви оценка за случващото се с националния отбор.
Нека да не бъдем негативни. От една година имаме една загуба. Може би отборът няма скок, но пък има постоянство, база, върху която да стъпваме. Това са футболистите, които имаме. Затова искаме да обърнем внимание на детско-юношеските школи. Това трябва да търсим в нашите играчи - да играят в топ първенствата, за да можем да бъдем конкурентни. БФС организира на седмица 950 мача. Представете си какъв обем от хора използваме, за да обезпечим тези мачове. Нормално е, при толкова много мачове, някой някъде да не си е свършил работата.
Аз няма да се откажа и ще направя така, че ние всички да се гордеем с футбола ни.
СРАМ за какво дават пари организаторите