"Орешник" ще осигури подобрение на ограничените възможности на Беларус
С обсег 4000 км в рамките на споразумението за споделяне на ядрени оръжия
На 6 декември руският президент Владимир Путин разкри, че Москва планира да достави балистични ракети със среден обсег „Орешник“ на съседна Беларус. Той заяви, че неговият беларуски колега Александър Лукашенко е поискал от страната му да направи такава покупка в контекста на двустранното им споразумение за споделяне на ядрена енергия. По силата на това споразумение беларуският персонал се обучава да използва руските ядрени оръжия, разположени на тяхна територия, като в случай на голяма война оръжията се прехвърлят под контрола на приемащата страна, пише MWM.
„Имаме места, където можем да разположим тези оръжия. С едно условие: целите да бъдат определени от военно-политическото ръководство на Беларус, а руските специалисти да обслужват разполагането на оръжията“, заяви президентът Лукашенко. Според руския президент ракетите могат да бъдат разположени през втората половина на 2025 г., предава dnes.bg.
„Тук има редица технически въпроси, които трябва да бъдат решени от специалистите, а именно определяне на минималния обсег, като се вземат предвид приоритетите за гарантиране на сигурността на Беларус“, каза той на Лукашенко.
Русия извърши първата в историята си бойна стрелба с балистична ракета със среден обсег на действие на 21 ноември, като впоследствие използваната ракета „Орешник“ беше представена на света. Според оценките ракетата има обсег от 400 км и може да носи такива множество независимо пренасочващи се бойни глави, включително ядрени и конвенционални бойни глави. Въпреки че ракетите с такъв обсег, когато бяха въведени в експлоатация за първи път по време на Студената война, носеха изключително ядрени бойни глави, повишената точност, която бе улеснена от технологичния напредък, им позволява да служат като ефективни платформи за изстрелване на неядрени удари. Въпреки това се очаква всички части, разположени в Беларус, да носят ядрени оръжия.
Президентът Лукашенко за първи път повдигна въпроса за възможността Беларус да приеме руски ядрени оръжия през декември 2021 г. и уточни, че страната му поддържа значителна инфраструктура, наследена от Съветския съюз, а именно пускови установки за междуконтиненталните балистични ракети с ядрен заряд „Топол“, които биха могли да помогнат за улесняване на този процес. Все още не е сигурно дали тази инфраструктура може да се използва за разполагане на ракети „Орешник“. Споделените с Беларус ядрени бойни глави преди това са били разполагани от балистичните ракетни системи с малък обсег на действие на страната „Искандер-М“, въпреки че през май 2022 г. беше обявено, че двете държави съвместно разработват нова производна на системата, като се очаква обсегът ѝ да бъде по-голям.
Изданието пише още, че "Орешник" ще осигури революционно подобрение на досегашните много ограничени възможности на Беларус за нанасяне на ядрени удари, като предоставянето му може да се тълкува като отговор на модернизацията на възможностите за нанасяне на ядрени удари на американските партньори в НАТО. Военновъздушните сили на Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Турция се обучават да използват американски ядрени бойни глави B61, разположени на тяхна територия, и имат право да го направят в случай на конфликт. Очаква се всички те да разположат тези бойни глави с помощта на изтребители от пето поколение F-35. Смята се, че един-единствен ядрено въоръжен F-35 може да убие над 310 000 жители на Москва или 360 000 жители на Санкт Петербург с едно-единствено нападение. Сделките за споделяне на ядрени оръжия са силно противоречиви поради фактическото им създаване на нови държави с ядрени оръжия, като западните анализатори широко подчертават, че те нарушават членове I и II от Договора за неразпространение на ядреното оръжие. Преди споразумението за споделяне на ядрено оръжие с Беларус, постигнато през 2023 г., единствените действащи такива споразумения бяха американските споразумения за споделяне на ядрено оръжие с европейските съюзници от НАТО.