Европейците им разказаха играта
Вълците бяха почти тотално избити на континента, бъдещето им отново не изглежда розово
След десетилетия строгата защита на вълците в Европа върви към своя край. Благодарение на стриктните мерки за опазването на тези хищници, те отново се върнаха в почти всички страни на континента. С популация, която обаче, според властите в Европейския съюз, застрашава фермерите и стадата.
Така скоро се очаква статутът на защита на вълците да бъде променен от "строго защитен" на "защитен".
В средата на XX век вълците изчезват от голяма част от Стария континент заради интензивния лов и хайки за опазване стадата на животновъдите.
Именно благодарение на забраните за убиване на тези животни, през последните години, популациите им започват да се възстановяват и да растат значително. Сочи се, че към момента на континента има вече около 20 000 вълци
Резултатът, обаче според ЕС, са сериозни щети за фермерите, и затова от Европейската комисия поискаха понижение на статута на защита, което да позволи регулиране на броя на тези животни.
Екоорганизациите припомнят, че една от функциите на хищници като вълците е да поддържат екологичното равновесие.
Те например контролират популациите на сърните и дивите свине, а така и състоянието на горите и дивата природа. Бъдещето на вълците в Европа обаче отново е заложено на карта.
Фатални нападения на вълци над хора пък няма от 40 години.