Близо 1 милион лева обезщетение ще получат стопаните на заразените стада
Животновъдите са се отказали от трети проби в лабораторията в Монпелие
Собствениците на стадата край Велинград, в които беше открито огнище на чума, са отказали да дадат трета проба от животните, която да бъдат изпратена в лабораторията в Монпелие, съобщава Нова тв, като се позовава на информация от Асоциацията на овцевъдите и козевъдите.
Официален отговор обаче още не е постъпил в Министерството на земеделието и храните. Самите животни остават под карантина.
Най-вероятно стопаните са решили да получат обезщетение, което след финални изчисления бе определено на 960 000 лева. То ще бъде изплатено в рамките на седем дни след обезопасяване на огнището, какъвто евфемизъм се използва, когато се налага унищожаване на заразените животни.
Междувременно от Министерството на земеделието и храните обявиха, че преди дни се е състояла среща между министъра Георги Тахов и представители на животновъдни организации, на която е коментирана актуалната епизоотична обстановка в страната.
"Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%, представлява сериозен риск за животновъдния сектор, особено когато трябва да осигурим безопасност на храните и да запазим външните пазари", казва Бойко Синапов - председател на Обединени български животновъди (ОБЖ), цитиран от пресцентъра на министерството. По думите му "адекватни обезщетения ще помогнат на стопаните да възстановят своите ферми и да преминат през този труден период".
"Ако изпратим повторно проби в европейската референтна лаборатория в Монпелие и оттам се върнат положителни резултати, рискуваме забрана на износ на български овчи млечни продукт не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна. И какво правим след това - фалит на целия овцевъден сектор, защото няма да има кой да изкупува овчето мляко и продукти", коментира и Здравко Узунов, цитиран от Dir.bg.