Тихомир Янакиев за предложението на Грийнпийс: Основният поминък на местните хора е в риск
Ако предложението на „зеления октопод“ бъде прието, 30 процента от бреговата ивица няма да може да бъде използвана, тъй като в т.нар. резерват няма да се допуска човешка дейност, освен охрана и научни наблюдения
Идеята на зелените екоактивисти от „Грийнпийс“ за създаване на морски резерват в Созопол, Приморско и Царево, който ще нанесе сериозен удар върху традиционния поминък на местните общности – рибарството и туризма, предизвика сериозен отпор.
Според концепцията, защитената зона трябва да се простира в морето от Созопол до Царево, в рамките на 570 кв. км – от нос Агалина до Варвара. Ако предложението на „зеления октопод“ бъде прието, 30 процента от бреговата ивица няма да може да бъде използвана, тъй като в т.нар. резерват няма да се допуска човешка дейност, освен охрана и научни наблюдения.
Зеленият октопод опитва да погълне Приморско, Царево и Созопол. Вижте как местните дават отпор
Представителите на глобалисткото НПО Мартин Томов и Кремена Вътева преди дни представиха проекта пред местното общество миналата седмица, провокирайки сериозни полемики.
„Напрежение винаги възниква, когато няма яснота какво ще се прави. На срещата в Приморско, представителите на „Грийнпийс“ – една жена и едно младо момче, изложиха някои евентуални дейности, но ни предоставиха един лист, който твърдяха, че е документ, но бе без никакви атрибути. Важно беше за нас, тъй като това засяга трите общини – Созопол, Приморско и Царево, да получим разяснения или покана за среща, но това така и не се случи“, коментира кметът Тихомир Янакиев пред Флагман.бг.
По думите му, идеята за запазване на чистотата на морето е отлична, но това трябва да се прави в сътрудничество с местните общности, а не едностранно от НПО.
„Не знам дали те разбират, че основният поминък на местните хора е риболовът и туризма. И от това, което успяхме да разберем, изглежда, че те ще бъдат забранени. И аз казвам „изглежда“, защото като кмет на Созопол нямам яснота какви са дейностите по проекта. Заради това заявявам, че не приемам този подход“, допълни Янакиев.
„Искаше ми се да се обясни защо именно тази територия от морето е избрана. Обследвани ли са други територии от нашето крайбрежие и какви са били резултатите? Попитах ги, но не получих отговор. Просто ме гледаха и не казаха нищо. Лично аз не знам защо нашата област е избрана. Може би се преследват други интереси чрез този проект“, каза още кметът на Созопол.
Той подчерта, че темата е деликатна и не трябва да се противопоставят хората, нито да се дават ултиматуми, както направиха от „Грийнпийс“.
„Този подход не е честен, според мен. Трябва да работим заедно и да обсъждаме най-добрите варианти, а не да получаваме императивни съобщения, че ще входират в МОСВ определен проект“, завърши Тихомир Янакиев.
Вижте още във видеото:
Но откъде толкова далновидни политици у нас ?
Какво лошо има във възможността да се строи във водата ?
Увеличава се площта на страната ни.
Ще се увеличи и крайбрежната ивица.
Ще се увеличи и хабитата на крайбрежните видове.
Нака, че опита ти за ирония,е неуспешен
Всяко НПО ли може да си прави резервати ?
Че отдавна ми се иска една бариепа да турим до Карвобат и шопите и майните само в гръцко да ходят.
Хем плажовете ни ще останат без дебеловратите концесионери.
Но май, само НПО към амбасадата, издържани и изхранвани от тях може да заместват държавата.