Абсурдно решение заплашва да отвори градоустройствена язва в сърцето на Созопол
НИНКН настоява да разшири осезаемо разкопките в парцела на бъдещата автогара в Стария град
Над 2 дка в сърцето на Стария град на Созопол, където трябваше да се издигне новата автогара, да бъдат разкопани за археологически проучвания.
Това иска комисия от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерството на културата и по този начин са на път да спрат плановете на общината за реализирането на важния транспортен обект, а същевременно да отворят една градоустройствена язва в най-красивата част на курорта.
Археолозите, известни със своето забавяне на терен, могат да провеждат „проучванията“ си в продължение на десетилетия.
Днес кметът на Созопол, Тихомир Янакиев, изрази притесненията си на извънредна пресконференция, призовавайки за разум и защита на интересите на местните жители, които чакат изпълнението на този проект.
Сагата започва още през 2021 г., когато Община Созопол пусна за съгласуване ПУП-а за автогарата. Тогава НИНКН настоява за археологическо проучване в рамките на застроителното петно на автогарата – 300-350 кв.м. Три години по-късно се оказва, че това е недостатъчно и проучванията не свършват, а тепърва започват.
Последната комисия за приемане на обекта обаче смята, че трябва да бъде разкопан и проучен целият парцел, предвиден за автогара – почти 2 дка.
„Това е абсурдно за всички, които са запознати с тази сага. Ако досега разходите бяха около 300 хил. лева, разкопаването на големия парцел ще струва над 1 млн. лева“, негодува кметът Тихомир Янакиев и уточни, че по съдебен път ще обжалва решението на тази комисия, защото тя настоява още от началото на 2025 година да разшири драматично разкопките.
В изкопа, намиращ се на входа на Стария град, археолозите твърдят, че са намерени останки на църква и множество гробове. Колко са ценни е друг въпрос, защото в хилядолетния Созопол навсякъде има много археология.
„Созопол е град с древна история, но и жив град, който не може да се превърне в площадка за разкопаване. Всички сме свидетели на случващото се на остров „Свети Кирик“, където археологически дейности се извършват повече от 15 години. Това спира всяка инициатива“, каза Тихомир Янакиев.
Кметът отбеляза, че е изпратил писмо до министъра на културата Найден Тодоров, с което изисква да се посочат начините и способите за извършването на разкопките в този обект.
„Ако всичко съвпадаше с първоначалната виза за разкопките, Общината можеше да се справи с експонирането и съхраняването на всичко открито, но при изискване за четири пъти по-голям обем на археологически дейности, смятам, че държавата трябва да осигури финансиране. Нашата проверка показа, че укрепването на обекта, на места достигайки до дълбочина 6 метра, ще струва твърде много и се превръща в сериозна опасност за всички – работещите там и минувачите“, допълни Янакиев.
Кметът на Созопол подчерта, че администрацията работи и по друг проект за автогара – в кв. Мисаря, но за реализирането му е нужно държавата да предостави трасе от околовръстния път до площадката на бъдещия обект.
„При липса на такава връзка, ако изградим автогара там, трябва да вкараме целия трафик по ул. „Одеса“, което е не само трудно, а невъзможно. Ако прибегнем до този вариант, ще трябва да създадем и вътрешноградски транспорт“, каза още Янакиев.
По думите му, Общината ще се бори в Стария град да има поне автоспирка, но в момента топката е в Министерството на културата и НИНКН, тъй като те рядко спазват сроковете си и се бавят с години.
,,Вън НИНКН от Созопол”.После се чудиш защо никой не те уважава.Каквото повикало-такова се обадило
Искат да са бащи на успеха,а ако има провал-невинни.
Когато ставаше въпрос за ремонта на моста на Черноморец-това било работа на държавата да го финансира.Нищо че държавният мост го ползваме изцяло за наши нужди.А сега като става въпрос за местна инвестиция на Общината-свършихме парите,нека държавата да помогне.Демек-когато кмета се проваля държавата е виновна.
На терена на Била и Пепко, бяха извършени археологически разкопки.
Бяха открити няколко гроба от римско време.
Описани, изследвани и след комисия от НИНКН, терена бе освободен за строителство.
А сега какво ще кажеш ?
Ама защото терена е частен и нито мърка нито свиква пресконференции, частника.
НИНКН, постъпва по този начин с всички инвеститори, независимо дали са частни или общински !
Строителството, инвестирането в зона на археология е разходка в минно поле.
Та след, 20 години в общественият живот на града ни, Янакиев откри на какво са подложени желаещите да инвестират тук.
Да се смееш ли или да плачеш.