Доц. Михайлова от лаборатория „ЛИНА“ участва в IX Международен конгрес на нутриционистите в Загреб
Темата е особено актуална през ноември – месеца за повишаване на осведомеността относно бактерията
Доц. д-р Сашка Михайлова, д.м. е специалист „Клинична микробиология“ и „Хранене и диететика“. От 10 години тя е част от екипа на медицинска лаборатория „ЛИНА“. В края на миналия месец доц. Михайлова участва в Девети международен конгрес на нутриционистите в Загреб, Хърватия.
- Доц. Михайлова, разкажете ни какво представихте на научния форум?
- Тази година участвах с постер за ролята на макронутриентите и микронутриентите в диетата на пациенти с Clostridium difficile. Темата е особено актуална през ноември – месеца за повишаване на осведомеността относно бактерията. Значението на макронутриентите – белтъци, мазнини и въглехидрати – е проучено основно при животни. За микронутриентите вече има натрупани данни и при хора. Ключова роля се отрежда на витамин D. Ниските му нива са свързани с по-висок риск за тежко протичане, рецидиви, усложнения, удължен болничен престой и поява на инфекцията извън лечебни заведения.
Колегите съобщиха за ниски нива на витамин D при висок процент деца с новооткрити захарен диабет тип 1 и цьолиакия. Витамин D често е необходима добавка и при активни спортисти.
- Има ли други витамини, на които се обърна внимание?
- Да, друг акцент на конгреса бяха витамините от група B. Професори-гинеколози изнесоха данни за тяхната роля при жени със синдром на поликистоза на яйчниците и при жени с ендометриоза. Това са заболявания, от които са засегнати много пациентки, и които водят до репродуктивни проблеми. Коригирането на нивата на витамините от група В, на витамин D, както и на някои микроелементи, на първо място магнезий, е допринесло за забременяване на жените, включени в проучванията.
- Намерихте ли допирни точки на лабораторната медицина с актуални теми, които бяха разгледани на конгреса?
- Лабораторните изследвания съпътстват всяка диагноза в медицината. Това, което ми направи впечатление е, че специално се постави въпроса за тестовете за хранителна непоносимост. Гастроентеролозите потвърдиха, че те имат подпомагаща роля при функционалните стомашно-чревни нарушения, включващи оста черва-мозък, най-честото от които е синдром на раздразненото черво.
- Доц. Михайлова, като диетолог и микробиолог, с вдъхновение от конгреса, какво бихте препоръчали на пациентите?
- Храненето е процес, който ни съпътства през целия живот. Още Хипократ е казал, че храната може да бъде и лекарство, и отрова. Препоръчвам на пациентите да бъдат любознателни за храните, които укрепват техния имунитет и ги предпазват от инфекции, и да бъдат бдителни за храните, които предизвикват оплаквания или дефицити със сериозни последствия. Лабораторната медицина постоянно разширява възможностите за диагностика на такива състояния, а оттам и за справяне с възникналите проблеми.