Избор на фаянсови и теракотни плочки - ключови насоки
Теракотните и фаянсовите плочки са многофункционално решение за подови и стенни настилки, които първоначално бяха популярни в мокри помещения като кухни и бани. Днес обаче те навлизат все повече в различни помещения като всекидневни, спални и коридори поради широкото разнообразие от форми, размери и дизайни. Преди да започнете пазаруването, важно е да знаете какво да търсите при избора на плочки.
Теракотните и фаянсовите плочки се произвеждат от глина. Производственият процес на тези плочки включва сложна технология: глината се обработва, обогатява, смила се и превръща в керамична смес. След това сместа се пресова в стоманени форми под високо налягане, преминава през процеси на сушене и изпичане при екстремно високи температури над 1000 градуса.
Поради своите характеристики, теракотните плочки са предпочитан избор в мокри помещения. Те представляват перфектно допълнение към подово отопление, поради способността си да понасят високи температури и температурни промени, като същевременно са отлични топлопроводници. Освен това съвременните технологии позволяват производството на плочки с изключително разнообразни десени, включително реалистични имитации на дървесина, което разширява техните приложения извън мокрите помещения.
Теракотните и фаянсовите плочки са изключително издръжливи и здрави, устойчиви на износване, лесно и бързо се поддържат – почистването с влажна кърпа намалява абразивните частици. Освен това, преди да се свържете със специалисти за поставяне на плочки, е важно да обърнете внимание на следните неща:
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки според предназначението
Според първи признак за класифициране на керамичните плочки, който се отнася до мястото, където се монтират, те може да бъдат подови (теракотни) и стенни (фаянсови). Фаянсовите плочки, предназначени за стенни повърхности, не са подходящи за големи натоварвания и интензивна употреба и не се поставят на пода. От друга страна, теракотни плочки може да се поставят на стената, но това не е икономически изгодно. Тъй като, защо да поставяте по-скъпи подови плочки на стената, ако тя няма да носи никакво натоварване?
Друг признак за класификация на плочките се отнася до това дали се поставят на закрито или се използват за открити пространства като веранди, а именно – вътрешни и външни. Външните плочки са по-изложени на неблагоприятни влияния, като сняг, дъжд, замръзване, температурни колебания, отколкото вътрешните. Вътрешните плочки не може да се използват за екстериора, но външните плочки може да се използват на закрито.
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки според покритието
Повърхността на плочките може да бъде грапава, т.е. релефни, което увеличава противоплъзгането им, може да бъдат матирани или с гланцово покритие. В третия случай става дума за гланцирани плочки, към които преди изпичане се нанася слой, устойчив на вода, драскотини и петна. За външни повърхности се използват плочки с грапава текстура, тоест плочки с по-груба обработка на горния слой.
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки според размерите
Днес фаянсовите и теракотните плочки може да бъдат намерени в различни размери – от най-малките под формата на мозайка, до големи плочи с формат 200х100 cm. Плочките със среден размер, т.е. 30x60 cm или 60x60 cm, ще подхождат най-добре на по-малки бани. В този случай трябва да се избягват големи плочки, защото специалистите за поставяне на плочки ще трябва много да ги режат и подрязват и много плочки ще бъдат изхвърлени. Ако банята е по-голяма, керамичните плочки също са по-големи.
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки според устойчивостта на плъзгане
Обърнете внимание на маркировката R. Тя изразява устойчивостта на плочките срещу плъзгане. Колкото по-голямо е числото до буквата R, толкова по-грапава е повърхността на плочката и толкова по-големи са нейните противоплъзгащи свойства. За външни пространства се използват плочки с маркировка R10, R11 и R12.
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки според степента на водопоглъщане
Обърнете внимание на още една информация - колко керамиката поема вода. В случай на плочки за външна употреба, водопоглъщането трябва да бъде по-малко от 0,5 %. Това е важно, за да може плочките да са устойчиви на замръзване през зимата.
Класификация на фаянсовите и теракотните плочки по цвят и форма
Днес фаянсовите и теракотните плочки се предлагат не само под формата на квадрати и правоъгълници. Те може да бъдат с различни геометрични форми, като през последните години особено популярни са шестоъгълните с форма на "пчелна пита“.
Трябва да внимавате и при избора на цвят. Изборът на цвят на фаянсовите и теракотните плочки ще се отрази на цялостния облик на банята, на визуалното възприемане на нейния размер, дори може да я направи твърде „агресивна“. Както и при останалите стаи, така и за банята важи същото правило – за малките пространства избирайте светли цветове на плочките, като най-добрият избор са бяло, бежово, светло сиво или пастелни нюанси. Освен това, варовикът е по-слабо видим върху светлите плочки. Тъмните плочки се използват в по-просторни бани или за акцентиране на една стена.
Актуален избор са бели плочки в комбинация със сива фуга, което подчертава формата и размерите им, цветни плочки с бели фуги, плочки в десен травертин.